SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Ak ste si kúpili novú elektronickú hračku, vaše nadšenie by nemalo končiť iba rozbalením škatule a základným nastavením.
Redaktori magazínu Popular Science odporúčajú, aby ste sa starostlivo držali štvorice krokov, ktoré dávajú zmysel.
1. Inštalujte všetky aktualizácie
Týka sa to počítačov, mobilov, tabletov, robotických vysávačov a možno aj vášho kuchynského robota, ktorý si dokáže z internetu stiahnuť recepty na varenie.
Od chvíle, keď na výrobných linkách zabalili elektroniku do škatúľ, vývojári mohli urobiť vo firmvéri a softvéri úpravy, ktoré opravujú chyby, zdokonaľujú funkcie alebo sprístupňujú novinky, ktoré ešte pred časom neboli dostupné verejnosti.
Nenáhlite sa a ponechajte zariadeniu čas, aby si cez internetové pripojenie aktualizovalo všetok softvér, ktorý je v ňom nahratý.
Možno práve váš televízor bude fungovať s nižšou spotrebou energie alebo bude plynulejšie prehrávať videá z internetu.
2. Nastavte bezpečnosť a súkromie
Ku každému zariadeniu patrí nielen bezpečné heslo, ale neraz aj súbor nastavení, ktoré majú na bezpečnosť a súkromie priamy dosah.
Určiť môžete, kto má prístup k ovládaniu, aké informácie sa ukladajú, alebo dokonca to, či sa bude elektronika deliť s výrobcom o štatistické informácie o svojej prevádzke, alebo sa nebude.
Hoci nie všetky nastavenia môžu na prvý pohľad vyzerať zrozumiteľne, neurobíte chybu, ak si dôkladne prečítate návod, aby ste ich pochopili. Bude to pre vás záruka, že svoje súkromie nevystavíte do nepovolaných rúk.
3. Premigrujte dáta
Ak je nová elektronika náhradou za starší typ, s najväčšou pravdepodobnosťou si bude chcieť zachovať všetok doterajší komfort, ktorý sa týka každodenného koloritu.
Znamená to, že vám padne vhod, ak sa vám podarí premigrovať všetky nastavenia a dáta.
Pri mobiloch, tabletoch a počítačoch sa všetko krúti okolo používateľských účtov a nástrojov, ktoré sú na tento účel vyladené, pri iných zariadeniach vás možno čaká zdĺhavé bádanie.
Ak nemáte veľkú predstavu o tom, ako funguje DSL smerovač, budete musieť pohľadať staré zmluvy, aby ste dokázali údaje prepísať do nastavovacieho dialógu.
4. Pripravte sa na zálohy
Žiadne zariadenie nie je neomylné, žiadny servis vám na počkanie neobnoví dáta, ktoré v ňom boli nahraté. Preto by ste hneď od začiatku mali myslieť na zálohovanie.
Tak ako si prehrávate fotografie z pamäťovej karty fotoaparátu do počítača, rovnako sa musíte postarať o všetky dáta, aby boli v prípade núdze k dispozícii.
Ak ste tak nerobili doteraz, tešte sa z toho, že ste o nič neprišli. S novými zariadeniami sa však mnohé postupy môžu meniť, takže hneď od začiatku by ste mali mať jasno v tom, ako máte zálohovanie obslúžiť.
Niekomu ide o staré konverzácie a esemesky, iných zaujímajú snímky a videá, ďalší možno píšu básne, ktoré ešte nestihli vydať knižne.