MENLO PARK, BRATISLAVA. Ak umelá inteligencia na Facebooku pozorne číta vaše správy, nemusí to znamenať, že sa snaží povyberať vám na mieru reklamu. Možno vás chce len ochrániť pred tým, aby ste si ublížili.
Facebook podľa agentúry Reuters informoval o tom, že začína v rôznych krajinách sveta nasadzovať technológiu, ktorá sa snaží zabrániť samovraždám.
Zachytili stovku prípadov
Firma pristupuje k tomuto kroku po tom, čo umelú inteligenciu s týmto zameraním úspešne prevádzkuje na domácej pôde.

Len v minulom mesiaci zachytila 100 prípadov, pri ktorých bolo vážne podozrenie na samovražedné úmysly.
Algoritmy sledujú komunikáciu a snažia sa okamžite v krízových situáciách reagovať. Ponúkajú digitálnu pomoc, snažia sa zapojiť do komunikácie priateľov ohrozeného používateľa, alebo kontaktujú operátora, ktorý sa pokúša zavolať miestne záchranné zložky.
Sociálne siete sa po boku internetových služieb stali spoločenským priestorom, do ktorého ľudia v problémoch zvyknú vysielať signály skôr, ako sa uchýlia k samovražde. Známe sú prípady, kedy tento akt ľudia v živom vysielaní sprístupňovali do sveta.
Európsku úniu vylúčili
Facebook sa snaží aktívne angažovať v tejto oblasti, má vyškolených odborníkov, ale aj sieť aktívnych kontaktov. Používatelia v EÚ sa však zatiaľ podobnej ochrany nedočkajú.

Firma neuviedla zoznam krajín, v ktorých technológiu spúšťa, vylúčila však zo zoznamu EÚ, kde by bolo sledovanie komunikácie prehreškom voči súkromiu používateľov.
Rôzne stratégie majú aj iné technologické firmy. Google pri hľadaní sporných fráz zobrazuje telefonické kontakty na asistenčné linky, svoje skúsenosti má s problematikou i Twitter.
Vývojári vo Facebooku sú presvedčení o tom, že do budúcna by mohli umelú inteligenciu trénovať i pre iné formy pomoci a pomáhať tak pri odvrátení zločinu.