LONDÝN, BRATISLAVA. Odpad z vylúhovanej kávy sa stal surovinou pre výrobu biopalív. Presvedčiť sa o tom môžu pasažieri na niektorých linkách londýnskej autobusovej dopravy.
Za novátorským biopalivom stojí recyklačná spoločnosť Bio-bean, ktorá v spolupráci s firmami Argent Energy a Shell využíva potravinársky odpad. Spoločnosť ho zbiera v prevádzkach kaviarní, ale aj v továrňach, ktoré vyrábajú instantnú kávu.
Už vyrobili tisíce litrov
Z pevného odpadu lúhuje oleje, ktoré sa stávajú prísadou klasických fosílnych palív. Kávová olejová zložka tvorí až 20 percent biopaliva, ktoré možno upotrebiť v motoroch bez toho, aby museli prejsť úpravami, nastaveniami či prispôsobeniami.
Firma podľa magazínu Digital Trends vyčíslila, že takýto prístup môže redukovať emisie CO2 o desať až pätnásť percent.
Len v samotnej Británii vznikne ročne približne dvestotisíc ton takéhoto odpadu, ktorý možno efektívne zhodnotiť. Doposiaľ firma vyrobila 6000 litrov oleja, ktorý sa stal súčasťou palív.
Nie je to prvý nezvyčajný projekt
Zámerom je, aby tretina londýnskych autobusov mohla v budúcnosti používať takéto palivá po celú dobu svojej prevádzky. Nejde o prvý nezvyčajný projekt v krajine.
V roku 2014 uviedli v Británii do prevádzky autobus, ktorý poháňa biometán. Keďže ho firma vyrába fermentáciou fekálií a zvyškov potravín, vyslúžil si pomenovanie "The poo bus".