BRATISLAVA. Cenu Dionýza Ilkoviča získal Jozef Smrek z Gymnázia Pavla Horova v Michalovciach, kde vyučuje fyziku a matematiku. Ocenenie získal za rozvoj mimoškolskej činnosti práve vo fyzike.
Už desaťročia sa venuje talentovaným študentom, ktorých fascinujú prírodné vedy a pod vedením pána učiteľa Smreka sa pripravujú na viaceré fyzikálne súťaže, ako napríklad Fyzikálna olympiáda, alebo Turnaj mladých fyzikov.
Študenti Jozefa Smreka nezriedka bodujú aj v medzinárodných kolách týchto súťaží.

Podpora prírodovedných predmetov
Porota medzi inými kritériami hodnotila napríklad výsledky mimoškolskej činnosti, jej rozsah alebo inovatívny prístup vedúceho.
Jozef Smrek si ocenenie prevzal počas slávnostného večera 8. novembra 2017 v budove Slovenskej filharmónie v Bratislave.
„Je to úžasný počin. Kolegyňa, ktorá u nás učí slovenčinu, sa priznala, že nám, učiteľom prírodných vied, závidí, že máme takúto cenu. Veľmi si cením, že firma PosAm urobila takýto odvážny projekt. Verím, že táto cena pomôže zlepšiť výučbu prírodných vied, že inšpiruje aj ďalších učiteľov, kolegov, ktorí sa venujú iným predmetom. Jednoducho, je to úžasný projekt.”
Víťaz a finalisti získajú odmenu v celkovej sume 6 000 eur.
Objavuje fyzikálne talenty
Cenu Dionýza Ilkoviča vyhlásila slovenská IT spoločnosť PosAm, ktorá dlhé roky podporuje aktivity v oblasti vzdelávania.
Nominácie na ocenenie mohol zaslať ktokoľvek – študenti, ich rodičia alebo kolegovia zo školy. Porota z 54 prihlášok vybrala troch finalistov, medzi ktorými bol spolu s učiteľmi z Bratislavy a Prievidze aj Jozef Smrek. Práve jeho meno sa objavilo až na štyroch nezávislých nomináciách.
Porote predsedal mladý slovenský vedec, prezident svetovej organizácie Medzinárodný turnaj mladých fyzikov, docent Martin Plesch zo SAV. Ďalšími členmi poroty sú uznávaní odborníci zo slovenských a českých univerzít.
„Zhodli sme sa, že prvým držiteľom Ceny Dionýza Ilkoviča by sa mal stať Jozef Smrek. Jeho schopnosť objavovať mladé fyzikálne talenty, neúnavne s nimi pracovať, motivovať ich a pomáhať im rozvíjať schopnosti, je naozaj mimoriadna. Študenti z Michaloviec Slovensko takmer každoročne reprezentujú v medzinárodných kolách súťaží,“ hovorí docent Plesch.
Profesor Ilkovič
Ocenenie nesie meno významného slovenského vedca.
Dionýz Ilkovič v roku 1934 odvodil vzťah medzi polarografickým difúznym prúdom, koncentráciou roztoku a charakteristikami kvapkovej ortuťovej elektródy. Dnes je známy ako Ilkovičova rovnica.
Bol vtedy členom tímu držiteľa Nobelovej ceny Jaroslava Heyrovského. Profesor Dionýz Ilkovič bol nielen významný slovenský fyzik a vedec svetového formátu, ale tiež skvelý učiteľ, ktorého štýl vyučovania sa stal pre jeho študentov a kolegov legendárny.