SME

Recenzia iPhone X: je to smartfón z budúcnosti

Nie je dokonalý. Je však dostatočne inovatívny, aby obhájil extrémnu cenu?

(Zdroj: SME / Matúš Paculík)
iPhone X
Páči sa nám:inovácie, výkon, skvelý fotoaparát
Nepáči sa nám:pár nedotiahnutých drobností, extrémna cena
Hodnotenie:9,0
Cena:1199 eur za 64 GB verziu (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť)

Produkt na test poskytla spoločnosť Telekom

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Až 430 masiel, 2-tisíc pív alebo jeden výkonný herný notebook. Nový iPhone X je extrémne drahý, veď za jeho 256-gigabajtovú verziu zaplatíte až 1400 eur.

Je zároveň inovatívny a jasne definuje budúcnosť celého segmentu. Dôležitou otázkou ale je, či sú všetky novinky použiteľné a či by nebolo vhodnejšie počkať na ďalšiu generáciu.

Desať rokov miliónových ziskov

Prvý iPhone sa začal predávať pred desiatimi rokmi a na začiatku bol dobrým terčom pre vtipy vtedajších technologických gigantov. Smiali sa z neho aj v Microsofte, veď kto by už len chcel smartfón bez dotykového pera.

SkryťVypnúť reklamu

Ako skončil Microsoft s jeho smartfónmi, už vieme. Vieme aj, ako skončilo množstvo ďalších firiem. Úprimne, dôvodov na výsmech bolo viacero: dobrý marketing a správny odhad potrieb zákazníka však nakoniec priniesol firme Apple obrovský úspech a miliardové zisky.

iPhone X je dlho očakávaným pokračovaním či skôr znovuzrodením smartfónu. Firma po desiatich rokoch potrebuje výraznú zmenu, konkurencia jej v mnohých smeroch uteká, vrátane výrazne lacnejších čínskych modeloch.

V Apple skutočne veľké kroky spravili, možno dokonca väčšie, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Samotný koncept smartfónov je totiž v základe rovnaký už vyše desať rokov, pritom stačí niekoľko zmien, aby sa naštartovala revolúcia.

TIP: Pozrite si odborné recenzie a parametre iPhone X v našej službe Recenzie.Sme.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Otázku vysokej ceny tu nemá zmysel riešiť. Napríklad v Telekome predobjednávky dvojnásobne prekonali iPhone 8, a dokonca boli väčšie aj ako pri štarte iPhone 7. Slovákom teda vysoká cena neprekáža a sú ochotní za telefón zaplatiť aj 1400 eur.

V Amerike sa opäť stáli dlhé rady, predávali v nich prvé miesta a celkovo vznikol ošiaľ, ktorý poznáme z minulosti, no zároveň nepoznáme pri žiadnej inej značke.

Kam zmizlo hlavné tlačidlo?

Žiadne tlačidlo na krok späť, na návrat na hlavnú obrazovku či na zobrazenie nových oznámení. Tam, kde majú Androidové smartfóny pokojne aj štyri tlačidlá, nemá nový iPhone tlačidlo žiadne.

To posledné totiž vymenil za gestá a tak sa po rokoch konečne musíme naučiť používať smartfón inak. Nebojte sa, nie je to žiadna tragédia, skôr naopak. Gestá sú prirodzené a po pár hodinách používania si na klasický „Homebutton“ už ani nespomeniete.

SkryťVypnúť reklamu

Či už sa chcete vrátiť na hlavnú obrazovku, o krok späť alebo prepínať medzi aplikáciami, všetko ide plynulo, bez problémov. Nešťastne je zatiaľ vyriešený len prístup k rýchlym nastaveniam.

V tomto prípade totiž treba potiahnuť prstom z hornej pravej časti, čo pri držaní v jednej ruke jednoducho nie je možné. Pomôcť si môžete ďalším gestom pre priblíženie hornej polovice obrazovky, ale to už je veľa šachovania palcom na spravenie jednej veci.

Podstata zmeny ovládania je teda až na pár drobností dobrá, dokonca taká dobrá, že sa po pár dňoch budete pokúšať použiť rovnaké triky aj na svojom iPade.

Táto zmena môže mať veľký vplyv na celý segment smartfónov, ak sa Google odváži inšpirovať. Určité pokusy už spravil Huawei, keď svoje dotykové tlačidlo naučil rôznym gestám.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšou revolúciou je animované hovienko

Bez urážky, animované emotikony sú najlepšou ukážkou revolúcie, ktorá sa práve odohrala pri smartfónoch. Možno je na škodu, že vďaka preslávenej hnedej verzii pôsobí infantilne, keďže za sebou skrýva množstvo náročnej práce a inovácií.

Preto ak sa niekto spýta, čo vás nový iPhone dokáže, ukážte mu animované emotikony. Veď pri nich smartfón musí v reálnom čase detailne rozoznať vašu tvár, pohyby a emócie, ktoré ihneď spracuje a vytvorí z nich animovaného avatara.

Tu sa ukáže, aká kvalitná je predná kamera spolu so senzormi, ako rýchlo dokáže rozoznať každú zmenu výrazu tváre, spracovať ju na digitálny objekt a ten rozhýbať na obrazovke. Navyše popri tom všetko nahrávať vrátane zvuku.

Schopnosti nového čipu s AI časťou sú aj dôvodom, že hlavným zabezpečením sa stala vaša tvár. Celý systém je výrazne lepší v porovnaní s tým, čo ponúka konkurencia. Samotný proces prvého nastavenia vás nebude obťažovať, trvá len chvíľu, no zároveň je veľmi bezpečný.

SkryťVypnúť reklamu

Na odblokovanie displeja nepotrebujete smartfón presne nasmerovať na vašu tvár, môžete to pokojne skúšať aj v úplnej tme, alebo pri pohodlnej polohe v posteli. Dosah senzorov je teda väčší, ako pri konkurenčných riešeniach.

Navyše smartfón vie, či sa pri odomykaní naň pozeráte, alebo nie. Zvyšuje to bezpečnosť, ale našťastie pre šoférov je možné toto rozšírenie zabezpečenia vypnúť.

Dizajn dotiahnutý do dokonalosti

Nie, iPhone nie je prvý smartfón s minimálnymi okrajmi okolo displeja, v skutočnosti sú na trhu aj modely, ktoré na niektorých stranách nemajú žiadny rámček. To, čo začali iní, v Apple dotiahli do dokonalosti.

iPhone X preto pôsobí ako dokonalý prototyp, ktorého úlohou je zaujať svojou dokonalosťou. Preto nielen že vyzerá pekne, ale vyniká v kvalite spracovania a celkový pocit zo zariadenia ďaleko prekonáva akúkoľvek konkurenciu.

SkryťVypnúť reklamu

V ruke sa drží dobre, veď je len o pár milimetrov väčší v porovnaní so základným iPhone 8.

Veľkosť displeja však úplne mení jeho vzhľad a hlavne používanie. Zahoďte preto všetky predsudky a naučené pohyby za hlavu, iPhone X je proste iný smartfón.

Bohužiaľ, veľké množstvo skla si vybralo svoju daň v podobe krehkosti. Pád na tvrdú zem skončí s veľkou pravdepodobnosťou nešťastne a tak väčšina majiteľov zakryje krásu dizajnu ochranným obalom.

Zbežné nahliadnutie do ponuky obalov je desivé, až na pár výnimiek vrátane koženého Apple obalu je výsledok škaredý.

Smutná predstava, no napríklad výmena displeja vás v autorizovanom servise bude stáť vyše 200 eur.

Fotí špičkovo, no nie najlepšie

Nový iPhone je kráľ univerzálnej fotografie. Nefotí najlepšie, čo sa týka kvality tak ho v mnohých smeroch prekonáva Samsung a Huawei. No celkový dojem z fotografií hrá v prospech Apple.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledok totiž verne zveční atmosféru scény, ktorú práve vidíte. Žiadne rapídne úpravy vyváženia bielej, ktoré neželane zmenia západ slnka v prírode na nudné fotenie stromčekov. Tam, kde je konkurencia technicky presná a uhladená, je pri iPhone správne zachytený pocit.

Systém duálneho fotoaparátu zostal zachovaný, základný objektív so svetelnosťou f/1.8 a druhý s dvojnásobným priblížením a svetelnosťou f/2.4.

Škoda len, že pri večernom šere skutočne na konkurenciu nestačí. Obľúbený test vo fotení neposedných detí dopadol zatiaľ najlepšie pre nový Huawei, iPhone sa tu z miesta veľmi nepohol.

Na krásnom OLED displeji od Samsungu ale každá fotografia vyzerá krásne, plná farby a s dostatkom detailov. Mimochodom jeho 5,8-palcová uhlopriečka neznamená, že na nej uvidíte viac obsahu ako na bežnom iPhone 8 Plus s 5,5 palcami.

SkryťVypnúť reklamu

Odlišný pomer strán a nevyužitá plocha v hornej časti je dôvodom, že aplikácii zostane k dispozícii menšia plocha.

Pripravte si 1400 eur

Výrobca ponúka len dve verzie smartfónu, líšiace sa kapacitou dátového úložiska. Nenáročný používateľ si vystačí so základnou kapacitou 64 gigabajtov za 1200 eur, zvyšok nech si pekne priplatí ďalšie dve stovky navyše.

Nemyslite si, že vám menšia kapacita bude stačiť, ak radi počúvate hudbu a veľa fotíte. Stačí pár hier k tomu a ani nezbadáte, ako vám zostane voľných pár gigabajtov miesta. Cloud tu veľmi nepomôže a preto ak to finančná situácia umožní, radšej si priplaťte za 256 gigabajtov.

S aplikáciami je spojená aj jedna dočasná nepríjemnosť, ktorú zažívame vždy pri príchode zariadenia s novým rozlíšením displeja. Neaktualizované aplikácie a hry sú zobrazené s čiernym rámom a využívajú len časť obrazovky.

SkryťVypnúť reklamu

Záleží len od vývojárov, kedy a či vôbec si nájdu čas na opravu. Pri tých veľkých a obľúbených je náprava hotová alebo na ceste, no hlavne tie staršie sa plnej podpory pre nový iPhone nemusia dočkať vôbec.

Odpoveď na záverečnú otázku ohľadom kúpy nového iPhonu nie je jednoduchá, dokonca ani pre verných fanúšikov značky. Vysoká cena sa môže na prvý pohľad zdať pritiahnutá za vlasy, ale prvé čísla predajov hovoria niečo úplne iné.

Preto ak milujete iPhone a nevadí vám zaplatiť 1400 eur za jeho najnovšiu verziu, budete určite spokojní. X je budúcnosť, ktorej možnosti dnes naplno nikto nevyužije. Tá skutočná zábava totiž nastane až vtedy, keď ich vývojári konečne použijú aj vo svojich aplikáciách.

Parametre

Čip: Apple A11 Bionic
Grafika: Apple GPU
Pamäť: 3 GB
Dáta: 64 / 256 GB
Displej: 5,8“ OLED, 1125 x 2436
Komunikácia: Wi-Fi 5 GHz, BT 5.0, NFC, LTE, GPS
Fotoaparát: Duálny 12 MPx (f/1.8 a f/2.4)
Formát videa: FHD až 240 fps, 4K až 60 fps
Batéria: 2716 mAh
Hmotnosť: 174 g

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak sa niekto prihlási do vášho účtu, nemusí si čítať iba vaše správy. Môže vám ho úplne ukradnúť.

Posledné pripojenie na Facebooku môže odhaliť votrelca.


124

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
SkryťZatvoriť reklamu