Autor pôsobí v Českom egyptologickom ústave FF UK; Nadácii Aigyptos
Grécki a rímski autori nepochybovali o tom, že Egypťania pyramídy boli schopní postaviť a postavili ich. Až moderné technológie nám umožňujú lepšie porozumieť ako, bez nutnosti stojace pyramídy rozobrať.
Najnovší ohlásený objav v Chufuovej pyramíde, výstup medzinárodného projektu Scan Pyramids, však vyvolal kontroverzné ohlasy.

Štúdia vyšla v časopise Nature ako náhľad finálneho článku minulý týždeň, 2. novembra. Hoci po vydaní bola dostupná zadarmo, dnes je už prístup platený.
Dve odlišné metódy merania vesmírnych častíc, miónov, boli použité na potvrdenie výsledku prvého merania, ktoré naznačilo prítomnosť veľkej dutiny (s dĺžkou 30 m) nad Veľkou galériou v Chufuovej pyramíde.
Nepoznajú detaily
Tu sa však začínajú problémy, bádatelia v štúdií priznávajú, že nevedia, či je dutina horizontálna alebo sklonená. Vedia síce povedať, že dutina má inú hustotu ako okolitá stavba, neznamená to však, že je prázdna.
Bádatelia, prevažne časticoví fyzici, chceli predložiť v Nature nezávisle výsledky meraní a vyvolať diskusiu egyptológov o účele dutiny.