BRATISLAVA. Viac ako milión používateľov operačného systému Android si stiahlo falošnú aplikáciu, ktorá sa vydávala za komunikačný nástroj Whatsapp. Informoval o tom web Fortune. Namiesto pôvodnej aplikácie dostali várku reklám.
Nie je to po prvýkrát, keď sa cez overovací proces Google dostala do ponuky jeho webových obchodov falošná aplikácia.
Len pred necelým mesiacom si niekoľko tisíc ľudí stiahlo klamlivé rozšírenie na blokovanie reklamy.

Falošný Whatsapp bol pritom takmer na nerozonanie od skutočnej aplikácie. Jediné, čím sa odlišoval, bola neviditeľná medzera v názve vývojárskej spoločnosti. Podľa magazínu Motherboard mala aplikácia produkovať zisk z reklamy.
"Tieto veci nemajú dostatočnú kontrolu. Ako to, že sa na tak sťahovanú aplikáciu trochu viac nedohliadne?" pýta sa podľa Motherboard bezpečnostný výskumník Stephen Ridley.
V prípade Whatsapp pritom nejde o ojedinelý prípad. Fortune dopĺňa, že v obchode Google Play je hneď niekoľko aplikácií, ktoré sa za originálnu vydávajú.
Tvorcovia falošných aplikácií len mierne pozmenia názov vývojárskej spoločnosti WhatsApp Inc. čiarkou, hviezdičkou či medzerou. Všetky dokonca majú hodnotenie štyri hviezdičky z piatich.
Podvodný vývojár po odhalení už zmenil názov na vlastné meno.
Magazín Motherboard ďalej upozorňuje, že aj keď v tomto prípade išlo len o zisk z reklamy, hackeri môžu podobný princíp využiť a dostať klamlivé aplikácie do Google Play a okradnúť obete.