BRATISLAVA. V ovzduší narastá obsah skleníkových plynov. Minulý rok zostalo v atmosfére Zeme najviac oxidu uhličitého za posledných 800-tisíc rokov.

Národy, ktoré sa prihlásili k Parížskej klimatickej dohode, nerobia dostatok krokov na to, aby znížili emisie a ich dosah. A ak sa nič nezmení, čakajú nás vážne klimatické zmeny a dôsledky, ktoré by mohli poškodiť ľudské zdravie, živobytie aj ekonomiku na celom svete.
Výsledky nových meraní skleníkových plynov uverejnila v pondelok Svetová meteorologická organizácia (WMO) vo výročnom Bulletine skleníkových plynov.
V utorok doobeda zas Program Spojených národov pre životné prostredie vydal správu o stave záväzkov Parížskej klimatickej dohody.
Aj Slovensko vyzeralo inak
V atmosfére Zeme minulý rok namerali koncentrácie oxidu uhličitého v hodnote 403,3 čiastočiek na milión. Oproti minulému roku narástli hodnoty o 3,3 čiastočiek na milión, podľa meteorológov je to rýchly nárast.
Naposledy, keď naša planéta zažila podobné koncentrácie skleníkových plynov, bola teplejšia v priemere o dva až tri stupne. Planéta a aj územie Slovenska vtedy vyzerali úplne inak.