SME
Streda, 7. december, 2022 | Meniny má Ambróz

Koncentrácie oxidu uhličitého rastú rekordne, sú najvyššie za 800-tisíc rokov

Dve správy ukazujú naliehavosť boja proti klimatickým zmenám.

Aby sme splnili záväzky Klimatickej dohody, národy, súkromný sektor aj obyčajní ľudia musia robiť viac krokov ako doteraz.Aby sme splnili záväzky Klimatickej dohody, národy, súkromný sektor aj obyčajní ľudia musia robiť viac krokov ako doteraz. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. V ovzduší narastá obsah skleníkových plynov. Minulý rok zostalo v atmosfére Zeme najviac oxidu uhličitého za posledných 800-tisíc rokov.

Prečítajte si tiež: Dažďové lesy už oxid uhličitý nevstrebávajú. Produkujú ho Čítajte 

Národy, ktoré sa prihlásili k Parížskej klimatickej dohode, nerobia dostatok krokov na to, aby znížili emisie a ich dosah. A ak sa nič nezmení, čakajú nás vážne klimatické zmeny a dôsledky, ktoré by mohli poškodiť ľudské zdravie, živobytie aj ekonomiku na celom svete.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výsledky nových meraní skleníkových plynov uverejnila v pondelok Svetová meteorologická organizácia (WMO) vo výročnom Bulletine skleníkových plynov.

SkryťVypnúť reklamu

V utorok doobeda zas Program Spojených národov pre životné prostredie vydal správu o stave záväzkov Parížskej klimatickej dohody.

Aj Slovensko vyzeralo inak

V atmosfére Zeme minulý rok namerali koncentrácie oxidu uhličitého v hodnote 403,3 čiastočiek na milión. Oproti minulému roku narástli hodnoty o 3,3 čiastočiek na milión, podľa meteorológov je to rýchly nárast.

Naposledy, keď naša planéta zažila podobné koncentrácie skleníkových plynov, bola teplejšia v priemere o dva až tri stupne. Planéta a aj územie Slovenska vtedy vyzerali úplne inak.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu