BRATISLAVA. Gény astronautov sa začnú správať zvláštne hneď po príchode do vesmíru. A niektoré zmeny pretrvajú aj po návrate na Zem.
Ukázali to ďalšie predbežné výsledky rozsiahlej štúdie o dvojičkách od Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).
Predmetom výskumu boli identické dvojčatá, astronauti Mark a Scott Kellyovci, ktorý vo vesmíre strávil takmer jeden rok.
Genetický ohňostroj

Scott Kelly odletel na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS 27. marca 2015. Na Zemi zanechal svojho brata Marka.
Mark a Scott sú identické dvojčatá. Vedci z NASA tak mali skvelú príležitosť na porovnávanie človeka vo vesmíre s jeho pozemským náprotivkom.
"Jedna z najzaujímavejších vecí, ktorú sme videli pri pohľade na génovú expresiu vo vesmíre, je výbuch, hneď, ako sa ľudské telo dostane do vesmíru. Akoby sa spustil ohňostroj," píše v tlačovej správe NASA vedúci výskumník štúdie o dvojičkách Chris Mason.
"Výbuch" sledovali vedci v rapídnom zvýšení procesu, ktorý v tele riadi zapínanie a vypínanie jednotlivých génov. Ovplyvňuje tak v tele vývoj kmeňových buniek aj diferenciáciu buniek - proces sa nazýva methylácia DNA.
Rok vo vesmíre
- Scott Kelly videl dokopy 10 994 východov a západov slnka. Vy ste ich videli 684.
- Aby udržal svoje svaly a srdce v kondícii, cvičil dokopy viac ako 700 hodín.
- Vypil viac ako 730 litrov recyklovaného potu a moču.
- Vyprodukoval asi 82 kilogramov výkalov, ktoré nakoniec zhoreli v atmosfére Zeme.
Hlavný zdroj: NASA
"V našej štúdii sme videli, ako sa tisíce a tisíce génov menia, ako sa zapínajú a vypínajú. Stane sa to hneď, ako sa astronaut dostane do vesmíru a niektoré aktivity pretrvávajú aj dočasne po návrate na Zem," vysvetľuje Mason.
Rok vo vesmíre
Scott Kelly sa z vesmíru vrátil v marci v roku 2016.
Vo vesmíre strávil takmer jeden rok - 340 dní - spolu s ruským kozmonautom Michailom Kornijenkom. Misiu nazvali v NASA oficiálne Rok vo vesmíre (Year in space).
Zatiaľ čo NASA sledovala život Scotta vo vesmíre, jeho dvojčaťu Markovi robili porovnávacie testy a merania na Zemi.

Kompletné výsledky rozsiahlej štúdie o vplyve vesmíru na človeka uverejnia v roku 2018. Do štúdie sa zapojili výskumníci z viacerých amerických univerzít.
Scott Kelly prešiel vo vesmíre približne rovnakú vzdialenosť, akú prejdú astronauti aj pri budúcich cestách na Mars.
Porovnávacia štúdia o dvojičkách má ukázať, ako pri budúcich misiách budú astronauti znášať pobyt vo vesmíre. Výsledky udajú smerovanie aj tomu, ako ľudí ochrániť pri dlhodobých pobytoch mimo Zeme.