SME
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky

Aplikácie v iPhone vás môžu sledovať cez fotoaparát. Ako sa brániť?

Nejde o chybu ale vlastnosť produktu.

(Zdroj: PIXABAY/CC)

SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Žiadne cvaknutie, bliknutie či rozsvietenie LEDky, ktorá by vás upozorňovala na fotenie.

Bez toho, aby ste si čokoľvek uvedomili, aplikácia v iPhone vás môže sledovať. Stačí, aby mala práva pre prístup k fotoaparátu a bola aktívna na obrazovke.

Nedostatok systému

Na vážny nedostatok mobilného systému iOS poukázal jeden zo zamestnancov firmy Google . Vo svojom voľnom čase sa mu podarilo zistiť, že Apple síce riadi prístup aplikácií k fotoaparátom v mobile, používateľa však neinformuje o tom, že ich používajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Znamená to, že kým držíte v ruke mobil, aplikácia môže nasnímať, čo sa deje pred mobilom i za ním, podrobiť vašu tvár biometrickej analýze, vyhľadať vašu identitu podľa obrázku na webe, alebo dokonca v priamom prenose ukazovať na internete, čo sa u vás deje. To všetko bez vášho vedomia.

Ako sa brániť?

Podľa magazínu The Next Web nejde o žiadnu chybu v operačnom systéme, ale o spôsob, akým je napísaný. Apple bude musieť urobiť drobné zmeny, aby boli používatelia chránení.

V tejto chvíli sú iba dve možnosti - zavrieť mobil do obalu a zakryť výhľad fotoaparátov, alebo odobrať všetkým aplikáciám právo pre prístup k snímaniu.

Načítavam video...

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu