MOUNTAIN VIEW, BRATISLAVA. Je to sociálny experiment, ktorý sa snaží vyhodnotiť správanie používateľov. Facebook oddelil komerčné príspevky od súkromných a skupinových, aby zistil, či by štiepenie Facebooku na osobnú a komerčnú časť mohlo prospieť.

Krok, ktorý sa zo strany vydavateľov a firiem stal terčom znepokojenia a kritiky sa v tejto chvíli nebude podľa denníka The Guardian nasadzovať v ďalších krajinách.
Viac priestoru vďaka oddeleniu
Experiment momentálne beží na Slovensku a Srí Lanke, Bolívii, Srbsku, Guatemale a Kambodži.
Nejaký čas potrvá, kým Facebook vyhodnotí nový experimentálny prístup a rozhodne sa, čo s ním.
Spoločnosť si myslí, že oddelením príspevkov by pre ne vzniklo viac priestoru pre a ľudia si môžu v každej chvíli vybrať, či sa zaujímajú o dianie a trendy, alebo o počiny svojich blízkych a známych. Tie súkromné a záujmové majú v experimente prednosť.
Sociálna sieť vznikla ako priestor, ktorý má spájať ľudí v ich súkromnom a spoločenskom živote, ale aj v koníčkoch.

Osobné nástenky a skupiny združujúce záujmy používateľov mali byť hnacím motorom pre rast.
Obsah používateľov sa stráca
O tom, že vývojári sú smutní z toho, že sociálna sieť neplní svoju funkciu, informovali už veľakrát. Nepáči sa im, že obsah tvorený používateľmi sa stráca v informáciách, ktoré sú kopírované z iných zdrojov.
Práve jedinečnosť dát je zárukou, že primárny zdroj neochabne.
Za všetko môžu stránky, ktoré otvorili do sociálnych sietí prístup vydavateľstvám, firmám, marketingu a silnej reklame. Z Facebooku sa stal bezplatný i platený nástroj na jednoduché a nenáročné zbieranie klikov.
Algoritmy v pretlaku informácií vyberajú pre zobrazenie iba zlomok z toho, čo by sa podľa prejavených záujmov malo ľuďom zobrazovať.