SME
Streda, 7. december, 2022 | Meniny má Ambróz

Zverejnili Hawkingovu dizertačnú prácu. Spadol kvôli nej web školy

Slávny vedec dúfa, že ľudia nebudú sklamaní.

Stephen Hawking.Stephen Hawking. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Bola to najžiadanejšia publikácia v knižnici Cambridgeskej univerzity. Kým druhú najžiadanejšiu si od mája minulého roku vypýtali ľudia trinásťkrát, Hawkingovu dizertačnú prácu si pýtali takmer 200-krát.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Britská univerzita v pondelok po prvýkrát zdarma sprístupnila 134-stranovú prácu s názvom "Vlastnosti rozpínajúcich sa vesmírov", ktorú slávny astrofyzik napísal ako 24-ročný. Doteraz museli ľudia zaplatiť 65 libier za prístup, prípadne prísť osobne do knižnice.

Prečítajte si tiež: Hawking dal ľudstvu 100 rokov, inak neprežije Čítajte 

Práca je voľne dostupná na voľne prístupnej schránke univerzity Apollo.

SkryťVypnúť reklamu

Za prvých 24 hodín sa k dizertácii z roku 1966, ktorá pojednáva o dôsledkoch rozpínajúceho sa vesmíru, dostalo 60-tisíc čitateľov. Obrovský záujem však spôsobil nápor, ktorý univerzitný systém nezvládol a webová stránka spadla.

"Dúfam, že zverejnenie mojej práce inšpiruje ľudí po celom svete, aby namiesto na svoje nohy dolu pozerali hore na hviezdy, aby premýšľali nad naším miestom vo vesmíre a snažili sa porozumieť vesmíru," zdôveril sa Stephen Hawking podľa webu Cambridgeskej univerzity.

Doktorka Lauren Cadwalladerová z univerzity podľa BBC povedala, že profesor Hawking takmer okamžite súhlasil so zverejnením práce.

"Teší ma, že toľko ľudí prejavilo o moju dizertáciu záujem. Dúfam, že ich nesklame, keď majú k nej prístup," doplnil Hawking.

SkryťVypnúť reklamu

Cambridgeská univerzita dúfa, že Hawking inšpiruje jej ďalších bývalých akademikov, aby zverejnili svoje práce pre bežných ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu