Keď pred tromi rokmi Huawei predstavoval prvý Mate z modernej generácie, tie najdôležitejšie informácie sa týkali hlavne použitého hardvéru a jeho výkonu.
Tento rok je situácia iná, počtom jadier a veľkosťou pamäte sa už chvália len neznáme čínske značky, veľkí hráči chcú zaujať pridanou hodnotou. Za ňu si ale aj nechajú adekvátne zaplatiť a ten najlepší Huawei je drahší aj ako iPhone X.
Smartfón s umelou inteligenciou
Zbytočne by ste ho hľadali v Samsungu, Lenove, Sony, alebo Xiaomi. Špeciálny čip určený pre umelú inteligenciu a strojové učenie je horúcou novinkou, ktorú Huawei oficiálne predstavil len koncom októbra.
Je preto zároveň aj najväčšou konkurenčnou výhodou pri porovnaní s inými značkami, teda ak vašou prioritou nie sú len hrubé čísla z testov. Takzvané neurónové výpočtové jednotky majú podľa tvrdení firmy priniesť nové funkcie, na ktoré ani súčasné technológie nemajú dostatok výkonu.
Huawei si v tomto prípade pomohol špeciálnym testom, určeným na rozpoznanie objektov na fotografiách. Bežný výkonný smartfón túto úlohu zvládol za približne 100 sekúnd, čo je normálny výsledok s ohľadom na využívanie výkonného čipu od spoločnosti Qualcomm.
iPhone 8 vybavený vlastným AI čipom tento úkon spravil približne 8-krát rýchlejšie a nový Huawei na celý proces potreboval len päť sekúnd. Firma nezverejnila presné špecifikácie testu, tie ale nie sú dôležité.
Dôležitá je ukážka, kam zatiaľ smeruje využitie novej technológie. Prvou lastovičkou sú obrázky, konkrétne rozpoznávanie objektov na nich. Služby ako Google fotky si rýchlejšie pripravia značky ku každej fotografii a napríklad aplikácia fotoaparátu využíva nový čip na zistenie scény pre následné fotenie.
Fotoaparát tak presne vie, čo chcete odfotiť – jedlo, krajinku, či zviera a podľa toho upraví všetky parametre pre zachytenie čo najlepšej fotografie. Aj preto nový AI čip smeruje do akčnej kamery, tam na manuálne nastavovanie nie je čas.
Strojové učenie má pomôcť aj pri zachovaní výkonu smartfónu počas celej doby používania. Čip totiž sleduje a analyzuje správanie používateľa, čomu následne prispôsobí systémové procesy a aplikácie.
Kým pri fotení výhody postrehneme okamžite, správa systému na pozadí nie je hneď viditeľná. Či táto funkcia splní sľuby, sa totiž dá zistiť najskôr po roku aktívneho používania.

Pripravte si 800 eur
Huawei v Mníchove predstavil štyri smartfóny, na Slovensku bude oficiálne predávať zatiaľ len dva. Základný Mate 10 v cene 699 eur si objednáte len zo zahraničia, rovnako aj prémiovú Porsche edíciu, pri ktorej ale cena vyskočila až na 1349 eur.
Mate 10 Pro stojí 789 eur, na výber sú tri farebné verzie – hnedá, čierna a modrá. Smartfón má moderný čip Kirin 970 a podľa výbavy buď 4 alebo 6 gigabajtov operačnej pamäte.
Dátové úložisko si s pomocou pamäťovej karty nerozšírite, preto dobre vyberajte medzi základnou 64-gigabajtovou a drahšou 128-gigabajtovou verziou. Na našom trhu sa bude pravdepodobne predávať len lepšia konfigurácia.
Fotoaparát pokračuje v trende duálnych riešení, opäť v podobe kombinácie farebného a čiernobieleho snímača. Nechýba optická stabilizácia, vysoká svetelnosť objektívu s f/1.6 a efekt rozmazaného pozadia.
Výrobca sľubuje až 2-dňovú výdrž pri bežnom používaní, pomáha mu pri tom batéria s vysokou kapacitou 4000 mAh. Dodávaná nabíjačka ju na 58 percent nabije za pol hodinu a tento rýchly proces nabíjania je dokonca certifikovaný nemeckým TÜV.
Najvýraznejším prvkom je veľký 6-palcový displej. Použitá je OLED technológia, rámčeky sú extrémne tenké a pomer strán sa zmenil zo 16:9 na 18:9. Okrem bežných videí dokáže správne zobraziť aj HDR obsah pripravený v štandarde HDR 10.
Škoda, že rozlíšením nedobehol konkurenciu, 2160 x 1080 bodov totiž ponúka aj pri lacnejšom modeli s označením Lite.
Za Huawei Mate 10 Lite zaplatíte 389 eur, čo je dobrá cena za jeden z najlepších smartfónov strednej triedy. Má veľký 5,9-palcový displej, duálny fotoaparát, dostatočne výkonný čip Kirin 659 spolu so 4-gigabajtovou operačnou pamäťou.