BRATISLAVA. Keď v lete gravitačné detektory zachytili štvrtú zrážku čiernych dier, vedcov ohromilo, s akou presnosťou dokázali určiť, kde sa kolízia odohrala.
Dúfali, že sa im už vďaka trom špeciálnymi detektorom raz v budúcnosti podarí spoločne s gravitačnými vlnami zachytiť aj ich vizuálne potvrdenie. Čakali len tri dni.

Najprv jeden z dvoch detektorov LIGO zachytil signál z gravitačných vĺn. Len o dve sekundy neskôr Fermiho vesmírny teleskop videl výbuch gama lúčov.
Pri analýze oboch signálov si vedci uvedomili, že je veľmi málo pravdepodobné, aby to bola náhoda. V tom sa pridal druhý detektor gravitačných vĺn. Aj on potvrdil signál.
Do ďalšieho výskumu sa pustilo niekoľko desiatok zemských i vesmírnych obervatórií a teleskopov. Nakoniec potvrdili, čo vedci už dlho chceli objaviť.
Vôbec po prvýkrát v histórii boli astronómovia svedkom kozmickej udalosti, ktorá sa náhodne udeje raz za 80-tisíc rokov. Štúdiu o pozorovaní zverejnil magazín Physical Review Letters.
Dúfali, že zdroj nájdu
Pred 130 miliónmi rokov sa k sebe približovali dve neutrónové hviezdy s hmotnosťou 1,1 až 1,6-násobku hmotnosti Slnka. Postupne naberali rýchlosť a deformovali časopriestor okolo seba, čím za sebou nechávali stopu v podobe gravitačných vĺn.
“Už dlhšie sme predpokladali, že krátke výbuchy lúčov gama vznikajú pri zlúčení neutrónových hviezd. Teraz už máme odpoveď.
„
Nakoniec sa zrazili. Po výbuchu ich lúčov gama ostalo na mieste zrážky nové ultrahusté teleso.
„Okamžite sa nám zdalo, že zdrojom sú pravdepodobne neutrónové hviezdy. Ten zdroj, v ktorý sme tak dúfali a sľubovali svetu, že ho nájdeme,“ povedal v tlačovej správe David Shoemaker, hovorca LIGO.
„Je to dar, ktorý nám bude ešte dlho veľa dávať,“ doplnil.
Objav nielenže znovu potvrdzuje Einsteinovu teóriu relativity, ktorá tvrdí, že gravitačné vlny majú rýchlosť svetla, ale zodpovedá aj na otázku, kde sa vo vesmíre berú prvky ťažšie ako železo.