SME

V Afrike zomrelo viac ako sto hrochov, na vine môže byť antrax

Nákaza by sa nemala rozšíriť do obývaných oblastí.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: fotolia)

BRATISLAVA. Zábery z národného parku Bwabwata za posledné dva týždne vyzerajú hrozivo. Na zemi ležia nehybné telá hrochov. Niektoré sú otočené hore nohami, ostatným zo zakalenej vody rieky Kavango trčia iba hlavy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viac ako sto hrochov a niekoľko byvolov údajne usmrtila nákaza infekčným ochorením antrax.

Informovalo o tom namíbijské ministerstvo turizmu a životného prostredia.

Nepotvrdený antrax

Pred masovým úhynom žilo v Namíbii asi 1300 hrochov.

Prečítajte si tiež: Klimatické zmeny na Sibíri prebudili zombie baktériu Čítajte 

"Máme podozrenie, že zomreli na antrax, zatiaľ to však nevieme potvrdiť," povedal podľa National Geographic namíbijský minister turizmu a životného prostredia Johnson Ndokosho.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade antraxovej nákazy nemôžu ochranári a veterinári urobiť veľa krokov. Nedokážu totiž presunúť všetky divo žijúce zvieratá.

Hrochy umreli v odľahlej časti parku ďaleko od hospodárskych zvierat, nákaza by sa medzi ne teda nemala dostať. Miestni veterinári zatiaľ spaľujú mŕtvoly, aby zabránili možnému šíreniu infekcie medzi ostatné zvieratá či ľudí.

Rekordne málo vody

Prvé úmrtie hrocha si všimli veterinári v prvý októbrový deň. Za menej ako dva týždne sa infekcia rýchlo rozšírila a usmrtila približne 109 hrochov a niekoľko byvolov.

Podobné nákazy sa v Afrike rozšírili aj v minulosti.

Prečítajte si tiež: Sovietom unikla biologická zbraň. Antrax odhalil, ako a aká Čítajte 

V roku 2004 napríklad v Ugande umrelo približne 300 hrochov, o šesť rokov neskôr zas 82 hrochov. Nakazili sa po tom, čo vypili kontaminovanú vodu v národnom parku. Výskumníkov vtedy trvalo mesiace, kým vedeli nákazu antraxom oficiálne potvrdiť.

SkryťVypnúť reklamu

Antrax, známejší najmä pre to, že sa používa ako biologická zbraň, spôsobuje baktéria bacillus anthracis, ktorá sa prirodzene vyskytuje v pôde.

Riaditeľ namíbijských národných parkov z nákazy viní rekordne nízke hladiny vody v miestnych riekach. V parku sa vytvorili v riečiskách malé jazierka vody, v ktorých baktéria čakala na nového hostiteľa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu