Microsoft nedávno oznámil, že jeho mobilný operačný systém Windows 10 Mobile končí.
Neplánuje ho ďalej rozvíjať, ani súperiť s dvojicou, ktorá úplne ovládla trh - so systémom Android od spoločnosti Google a iOS od spoločnosti Apple.
Čísla za posledný štvrťrok 2016 od analytickej spoločnosti Gartner ukazujú , že Android a iOS si ukrojili 99,6-percentný podiel na trhu so smartfónmi. Systém Windows sa nachádzal len na 0,3-percente predaných smartfónov. Ostatné operačné systémy sa dali nájsť na 0,1-percenta prístrojov.
Microsoft však nie je jediný, kto prehral súboj na poli prenosných zariadení.
1. Neustále sa meniaci Windows
Prvé pokusy Microsoftu dostať sa na trh s mobilnými operačnými systémami začali ešte v 90. rokoch minulého storočia s Windows CE.

V roku 2000 prišiel Pocket PC 2000 najmä pre vreckové počítače.
V roku 2003 systém premenovali na Windows Mobile. Podporoval pripojenie cez Bluetooth, Windows Media Player 9, pričom podobnosť s Windows XP neskrýval - tapeta na pozadí bola takmer rovnaká.
Systém sa dočkal niekoľkých verzií, až kým sa Microsoft v roku 2010 nerozhodol zrušiť podporu a sústrediť sa na prichádzajúci Windows Phone, ktorým sa spoločnosť zamerala na bežných používateľov.
Nový systém pokračoval v číslovaní, Windows Phone 7 spustil Microsoft v októbri 2010. Vyznačoval sa lištovým dizajnom zvaným Metro, ale aj chýbajúcou kompatibilitou s predošlými verziami.
V roku 2011 uzavrel Microsoft dohodu s firmou Nokia, pre ktorú sa Windows Phone stal primárnym operačným systémom. Výsledok ich spolupráce sa prejavil na telefónoch Nokia Lumia 800 a Lumia 710. Posledná verzia Windows Phone bola 8.1, ktorá prišla v apríli 2014.

Microsoft celý systém opäť prekopal a v novembri 2015 vyšli prvé telefóny so systémom Windows 10 Mobile. Spoločnosť tiež sľubovala, že všetky zariadenia s Windows Phone 8 a 8.1 dostanú možnosť prejsť na nový systém, no neskôr tvrdenie viackrát menila.
Systému Windows sa ľudia vyhýbali práve pre nedostatok aplikácií, aj keď všetky základné boli dostupné.
Z minuloročného porovnania webu Digital Trends vyšiel Windows 10 Mobile najhoršie: Mal približne 600-tisíc aplikácií, oproti dvom miliónom na iOS vyše 2,2 milióna na Androide.

2. Konzervatívny BlackBerry OS
V čase, keď Android a Apple ešte neovládli mobilné telefóny, existovali smartfóny od BlackBerry. Vyznačovali sa svojou jedinečnou klávesnicou.
História operačného systému BlackBerry pritom začala ešte v roku 1999, keď prvú verziu vytvorila spoločnosť Research in Motion.
Podobne ako iOS, ani BlackBerry OS nepoužíval žiaden iný výrobca. Telefóny však zažili obrovský záujem najmä v Spojených štátoch.