SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Otvoríte si v prehliadači web ktorý denne navštevujete a možno si nevšimnete nič zvláštne. Kým čítate články, prezeráte obrázky alebo sťahujete súbory, počítač bez vášho vedomia doluje virtuálne peniaze. Nie však pre vás, ale pre prevádzkovateľa webu alebo hackerov.
Na lavínu podozrivých inštalácií kódu Coin Hive upozorňujú bezpečnostní analytici. Školy, charity, weby pre zdieľanie súborov či dokonca spravodajské weby tvrdia, že kód sa na ich servery dostal bez ich vedomia. Na každý milión návštevníkov webu mesačne pripadá zárobok vo výške približne 116 dolárov.
Coin Hive využíva výkon procesorov v počítačoch návštevníkov po dobu, kým majú stránku otvorenú na niektorej z kariet prehliadača. Ak sa čosi nesprávne zvrtne, počítač môže výrazne spomaliť svoju odozvu a tam kde beží nepretržite, môže so zvýšenou spotrebou energie dolovať virtuálne mince celé hodiny, dni či týždne.
Projekt, ktorý mal umožniť prevádzkovateľom webu financovať tvorbu ich obsahu sa trocha zvrtol. Špekulanti, podvodníci a hackeri začali neoprávnene nasadzovať kód na servery vo svojom dosahu. Hackeri sa snažia prepašovať ho na nezabezpečené servery, či zakomponovať ho do rôznych doplnkov.
Antivírusové firmy preto podľa BBC začali konať. Začínajú upozorňovať na prítomnosť skriptu na weboch. Objavili sa nástroje, ktoré pomáhajú pri blokovaní služby Coin Hive v plnom rozsahu.
Navonok sa zdá, že nik nie je poškodený alebo zneužitý tak, aby to stálo za pozornosť. V skutočnosti však podniky či prevádzkovatelia cloudových služieb na zvýšené využitie zdrojov doplácajú priamo.
Coin Hive začal blokovať používateľské účty, ktoré boli obvinené z porušovania pravidiel služby. Z distribuovaného dolovania v prehliadačoch sa stáva nový trend, ktorý možno čoskoro prinesie ďalšie počítačové hrozby.