LONDÝN, BRATISLAVA. Volá sa SurfaceSkin a je to zabijak baktérií na všetkých nemocničných dverách. Vo chvíli, keď oddialite ruku od rámu dvier, plocha ktorej ste sa dotkli sa okamžite vydezinfikuje. Bez toho, aby k tomu boli potrebné špeciálne materiály, technológie či šikovná elektronika.
Novinku začínajú testovať v britských nemocniciach vývojári, ktorí šikovne skombinovali tri vrstvy netkanej textílie. Tie reagujú na dotyk, pri ktorom cez drobné póry prepúšťajú na povrch dezinfekčný, liehový gél. Znamená to, že na mieste kde ruka pri dotyku spôsobí tlak, sa po jeho uvoľnení okamžite objavia drobnučké kvapôčky dezinfekčnej náplne.
Podušky sú samolepiace a každá z nich ustojí približne tisícku použití a vydrží približne týždeň. Následne ich treba vymeniť za nové, rovnako ako iný spotrebný materiál. Dezinfekčná náplň má rovnakú receptúru, ako dezinfekčné gély, ktoré sa štandardne používajú v zdravotníckych zariadeniach.
Firmy sa tejto problematike venujú už dlhší čas, aby prerušili vektory prenosu baktérií v rizikovom prostredí. Doposiaľ sa sústreďovali viac na nanotechnológie, ióny striebra či ultrafialové žiarenie, ktoré spomaľujú či zastavujú mikroskopický život na cieľových plochách.
Novinka je podľa magazínu Digital Trends nenákladným riešením, ktoré funguje mimoriadne rýchlo a spoľahlivo. Ak ľudia pri otváraní dvier priložia ruku na vyznačené miesto, aj človek v ich tesnom závese sa už dotýka sterilnej plochy.