BRATISLAVA. Predstavte si, že prídete domov a otvoríte chladničku, v ktorej niekto otrávil všetko vaše jedlo. Čo je horšie, o jede neviete - postupne vám začne napádať mozog, stratíte pamäť a nedokážete sa orientovať v známom prostredí.
Presne to sa po celom svete deje včelám medonosným. Med - ich zdroj potravy - obsahuje neonikotínoidy. Pesticídy, ktoré zrejme stoja za celosvetovým úbytkom včelstva.
Naznačuje to štúdia z vedeckého časopisu Science, ktorá merala hodnoty nebezpečného pesticídu vo vzorkách medu z celého sveta vrátane Slovenska.
Pre ľudí zatiaľ namerané hodnoty pesticídu v mede nie sú nebezpečné. Pre včely však sú: ovplyvňujú ich mozog, štítnu žľazu endokrínne žľazy, narúšajú ich imunitu. Znižujú tiež šancu včiel prežiť zimu a ohrozujú rozmnožovanie v kolónii.
Dva medy zo Slovenska
Neonikotínoidy, skrátene aj neoniká, sú pesticídy, ktoré svojím chemickým zložením pripomínajú nikotín z cigariet. Ak je rastlina ošetrená takouto látkou, včela sa od nej stáva závislou podobne ako fajčiar od nikotínu.

Európska únia používanie týchto pesticídov čiastočne zakázala v roku 2014.
Nemôžu sa používať na rastliny a plodiny, ktoré navštevujú včely. Vzorky v novej štúdii pochádzali z obdobia ešte pred týmto zákazom.
Vedci si vzorky medu pýtali priamo od včelárov zo všetkých kontinentov (okrem Antarktídy). V štúdii skúmali takmer dvesto medov, z toho dve vzorky zo Slovenska. Z pozorovaných medov 75 percent obsahovalo aspoň jeden neonikotínoid - z toho takmer polovica mala v sebe až dva druhy týchto pesticídov.