Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.
Najprv zaujímavé fakty: na naplnenie najväčšej prečerpávacej vodnej elektrárne na Slovensku by Dunaj potreboval 30 minút a Niagarské vodopády by dokázala napájať vyše pol hodiny.
Dokáže uložiť takmer 4000 megawatthodín energie, ktorá sa vyrovná energii 160-tisícom batérií v elektrických autách alebo energii, ktorú spotrebuje 1300 domácností za rok.
Slovenské elektrárne vypustili počas uplynulého leta hornú nádrž kvôli odstávke. Elektráreň Čierny Váh uviedli do prevádzky v roku 1982.
Najvýkonnejšia na Slovensku
Horná nádrž sa nachádza na krasovej plošine Vyšné Sokoly v nadmorskej výške 1160 metrov nad morom.
Nemá vlastný prítok, voda sa do nej vytláča čerpadlami v nočných hodinách z dolnej nádrže.
Dolná nádrž sa nachádza vo výške 733 metrov. Hornú aj dolnú nádrž spájajú tri veľké podzemné potrubia so siedmimi turbínami.
Ich výkon je 735,16 megawattov. Na porovnanie, Gabčíkovo má 720 megawattov, Liptovská Mara 198 megawattov, Oravská priehrada 21,75 megawattov.
Zákaz vstupu
V špičkách dňa dodáva elektráreň potrebné množstvo energie do siete. V čase, keď je elektriny prebytok - najmä v nočných hodinách - sa voda prečerpáva do hornej nádrže, aby mohla neskôr opäť spustiť turbíny a dodávať elektrinu.
Slovenské elektrárne upozorňujú, že do bezprostrednej blízkosti hornej nádrže je vstup zakázaný. Povolenia sa z dôvodu bezpečnosti ani nevydávajú. Prístup autom je len na povolenie od štátnych Lesov SR.