SME

Nový materiál odľahčí hokejky pre NHL, budú nerozbitné

Uhlíkové nanotrubice prepožičajú materiálu nevídanú odolnosť a nepoddajnosť.

(Zdroj: PIXABAY/CC)

BOSTON, BRATISLAVA. Majú byť pevnejšie, ľahšie a odolnejšie voči poškodeniu. Hokejky z nového materiálu by už tento rok mohli vstúpiť do služieb hráčov NHL. Doposiaľ používané kompozity s uhlíkovými vláknami ustúpia novému materiálu vyrobenému na báze nanotechnológií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za inováciou stojí podľa magazínu Popular Mechanics firma N12 Technologies, ktorá sa zamerala na uhlíkové nanotrubice. Tie sú 50-násobne pevnejšie ako hodvábne vlákno, pričom ich možno použiť v kompozitoch s rovnakými živicami, ako doposiaľ používané uhlíkové vlákna.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci sú kompozity s uhlíkovými vláknami pevné a používajú sa v širokej škále odvetví, predsa len majú svoje obmedzenia. Ak sa ohýbajú a krútia, živica v nich sa pomaly oddeľuje od vlákien. Tým vznikajú oslabené miesta, ktoré časom prasknú. Je to podobné ako so železobetónom.

Oceľové výstuhy dávajú húževnatému materiálu pevnosť, ak na neho pôsobia sily, ktoré nedokáže ustáť. Betónový stĺp unesie ťarchu, ktorá na neho pôsobí z vrchnej strany, ak sa však do neho opriete z boku, tak praská. Práve to riešia výstuhy.

Nový materiál NanoStitch zachádza svojou jemnou, mikroskopickou štruktúrou na úroveň, kde sa neočakáva narušenie integrity pri záťaži. Pri hokejkách to má priniesť nielen vyššiu odolnosť voči poškodeniu, ale aj odľahčenie. Profily budú môcť mať tenšie steny ako doposiaľ.

SkryťVypnúť reklamu

Nanomateriály na báze uhlíka po prvýkrát zdokumentoval pred desiatkou rokov inštitút MIT, ktorý tým odštartoval rýchly vývoj vo viacerých priemyselných odvetviach - od elektrotechniky až po konštruktérstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
Ilustračná fotografia.

Išlo o rituál kosmesis.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu