BRATISLAVA. Na masových streľbách je niečo zreteľne americké. Dejú sa aj v iných krajinách, no tu sú omnoho bežnejšie, píše web FiveThirtyEight.
V pondelok útočník zastrelil v americkom Las Vegas najmenej 58 ľudí , minimálne 515 ich zranil. Podľa CNN je táto streľba do davu najtragickejšou v dejinách USA. Útočník mal pri sebe arzenál 23 zbraní.
Po každej väčšej streľbe v Spojených štátoch sa do popredia dostáva otázka kontroly zbraní v americkej spoločnosti.

Prvá svetová veľmoc má v ústave zakotvené právo občana nosiť zbraň. Spojené štáty pritom v porovnaní s inými vyspelými krajinami zažívajú oveľa viac ozbrojených útokov.
Údaje z roku 2012, ktoré vypracoval denník Guardian, ukazujú, že v USA pripadá na milión obyvateľov až 29,7 zabití. V Kanade to pritom bolo 5,1 zabití, v Nemecku 1,9.
Zástancovia držania zbraní však tvrdia, že čím viac Američanov bude nosiť zbraň, tým budú Spojené štáty bezpečnejšie. Kriminálnici by si dobre premysleli, či sa im zločin vyplatí, ak sa budú musieť postaviť "slušným ozbrojeným občanom".
"Ak som zločinec a viem, že ľudia sú tu ozbrojení, tak mi je jasné, že tu nechcem spáchať niečo zlé," argumentuje podľa magazínu Scientific American Mike Watkins, inštruktor streľby v americkej Georgii.
Vyše 30 podrobných štúdií však poukazuje na celkom inú skutočnosť. Vyšší počet zbraní sa nielenže spája s vyšším počtom kriminálnych činov ako vraždy, znásilnenia, či iné. Vedie aj k iným problémom v spoločnosti.