SME

Fotky a informácie, ktoré by ste nemali prezradiť na internete

Cudzie deti na internet nepatria.

K Instagramu nemusia mať prístup iba vaši priatelia.K Instagramu nemusia mať prístup iba vaši priatelia. (Zdroj: PEXELS/CC)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Každá sociálna sieť chce, aby ste na ňu prispievali čo najviac a prezradili aj zdanlivo neškodné informácie.

A tak píšete statusy, šírite články, svoju polohu a fotky z dovolenky či bežného dňa.

Nedbalým posúvaním týchto informácii na internet však riskujete.

Nestačí mať iba silné a spoľahlivé heslo. Mali by ste premýšľať aj o tom, čo uverejňujete medzi svojich priateľov a širokú verejnosť.

Existuje niekoľko osobných informácií, ktoré by ste o sebe rozhodne nemali prezrádzať.

1. Pozor na osobné informácie - občiansky a platobnú kartu

Prečítajte si tiež: Fotka, na ktorej pijete alkohol, vás o prácu nepripraví. Tieto ostatné veci áno Čítajte 

Neexistuje nijaký dôvod na to, aby ste na internet dávali celé fotky svojho občianskeho preukazu, platobnej karty či iné súkromné informácie, ktoré sa týkajú vašej totožnosti a financií.

SkryťVypnúť reklamu

Ak už fotografiu naozaj musíte vyhotoviť, snažte sa nejakým spôsobom zakryť všetky dôverné informácie.

Informácie z platobnej karty šírite na internete najčastejšie pri platbe v online obchodoch. Vtedy sa uistite, že ste na zabezpečenej stránke - hľadajte písmená "https" pred internetovou adresou v adresovom riadku v prehliadači. Ak stránka nepôsobí dôveryhodne, nenakupujte cez ňu.

2. Neprezrádzajte polohu

Svoju polohu môžete na internete prezradiť dvoma spôsobmi - aktívne a pasívne.

Na sociálnych sieťach ako facebook či instagram máte možnosť k fotke či príspevku pridať aj svoju aktuálnu polohu. Vtedy ju prezrádzate aktívne.

Pasívne zas údaje o vašej lokácii môžu zbierať niektoré aplikácie, zariadenia či služby, ktoré používate.

SkryťVypnúť reklamu

Na čo si dať pozor:

  • Nikdy neuverejňujte fotky či príspevky zo svojho bytu s presným označením adresy.
  • Fotky z dovolenky s polohou na verejnom profile sú pre zlodejov pozvánkou do opusteného bytu.
  • Skontrolujte si na facebooku, instagrame a google, ako narábajú s vašou polohou. Informácie väčšinou nájdete v nastaveniach konkrétnej aplikácie.
  • Váš fotoaparát v telefóne môže automaticky k vašej fotke pridávať aj GPS značku. Informácia je dostupná vo vlastnostiach fotky. Zrušte túto možnosť v nastaveniach fotoaparátu.
  • Keď si sťahujete aplikácie alebo používate nejakú službu, venujte pozornosť ich pravidlám a podmienkam ohľadom používania vašej polohy.

Ak využívate účet Google, informácie o polohe nájdete na tomto odkaze. K uloženým polohám na facebooku sa dostanete tu.

SkryťVypnúť reklamu

3. Nešírte hoaxy

Tento bod by vás nemal zaujímať iba vtedy, keď spravujete sociálne siete nejakej firmy. Ak chcete pôsobiť dôveryhodne, týka sa aj vášho osobného účtu.

Skôr, než niečo uverejníte na sociálnej sieti, uistite sa, že informácia je pravdivá. Tento bod sa, samozrejme, nemusí týkať vtipov, ale rozhodne platí pre články k spravodajským udalostiam.

Pravdivosť správy si môžete overiť na viacerých miestach. Napríklad na stránke Lovíme hoaxy, ktorá odhaľuje falošné správy, fake news a hoaxy. Prípadne na českej stránke hoax.cz. Ak vám neprekáža angličtina, pravdivosť niektorých správ si môžete overiť aj na stránke Snopes.com.

4. Dávajte si pozor na adresu aj telefónne číslo

Adresu vášho bydliska bežne nedávate cudzím ľuďom. Nezverejňujte ju teda nielen ako polohu, ale ak to nie je nevyhnutné, neuvádzajte ju ani nikde na internete.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako to platí aj pri telefónnom čísle. Neposkytujte ho ľuďom, ktorých nepoznáte, či firmám, ktorým nedôverujete.

Na čo si dať pozor:

  • Svoju adresu nepíšte na verejné profily či fóra.
  • Ak musíte niekam napísať svoju adresu, napríklad pri online nakupovaní, uistite sa, že ste na zabezpečenej stránke - hľadajte "https" v adresovom riadku.
  • Ak fotíte na internet list alebo balík, začiernite či prekryte adresu a pre istotu aj čiarový kód, v ktorom môže byť adresa zakódovaná.

5. Nenadávajte na prácu

Ak vás v práci nahnevá šéf, kolega či klient, určite si svoj hnev neventilujte na sociálnych sieťach - a už vôbec nie verejne. Príspevok si môže všimnúť váš zamestnávateľ alebo hocikto, koho sa týka.

Na internete by ste nemali uverejňovať ani predmet vašej práce. Takéto informácie môžu byť dôverné a nepatria na verejnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Na čo si dať pozor:

  • Na internete nerozprávajte o pracovných projektoch, ak by o nich nemala vedieť konkurencia.
  • Keď sa potrebujete sťažovať na prácu, robte tak radšej súkromne a offline.
  • Ak sa predsa chcete zdôveriť s niečím, čo by nemali vidieť vaši kolegovia, vytvorte si z nich na facebooku zoznam a obmedzte pre nich viditeľnosť konkrétneho príspevku.

6. Neprezraďte omylom svoje heslo

Mnoho ľudí skladá svoje heslá z dátumov narodení, mien zvierat, detí či obľúbených športových tímov. Ak medzi takýchto ľudí patríte, nechajte si ich pre seba.

Dátum narodenia často využívajú aj zlodeji identít. Vaši praví priatelia vedia, kedy ste sa narodili, tým ostatným túto citlivú informáciu nemusíte podsúvať.

7. Deti na internet nepatria

V reálnom živote si každý rodič svoje dieťa úzkostlivo chráni. Na internete však niektorí rodičia a ľudia na bezpečnosť detí zabúdajú.

SkryťVypnúť reklamu

Ani pri nastavení "Len pre priateľov" si nemôžete byť istí, že vaše fotografie nevidí aj niekto iný. Ak fotografiu dieťaťa musíte uverejniť, neuvádzajte s ňou žiadnu geolokáciu ani meno.

Pri fotografiách cudzích detí platí jednoduché pravidlo: bez súhlasu rodiča by ste cudzie deti nemali fotiť a už vôbec nie uverejňovať ich fotky na internete.

8. Ak si nie ste istí, neukazujte to

Do tejto kategórie patrí všetko, pri čom si nie ste stopercentne istí, že to zaujíma váš okruh priateľov na internete. Môže to byť status, ktorý neskôr oľutujete či trápna fotografia.

Vaše opité fotografie z oslavy taktiež nemusí vidieť každý. Namiesto toho, aby ste ich na druhý deň s hanbou mazali, zastavte sa už pred ich odoslaním. Neuverejňujte tiež fotografie vašich priateľov, ktoré ich ukazujú v trápnej situácii.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa od ľudí dozviete, že sa zasnúbili alebo čakajú bábätko, nechajte na nich, kedy to povedia internetu. Veľké udalosti by mal vždy oznámiť ako prvý ten, koho sa týkajú.

9. Fotky, ktoré by sa nemali objaviť na internete

Okrem fotografií svojho občianskeho preukazu, kreditnej karty či cudzích detí by ste na internete nemali zverejniť:

  • Rodný list. Je to prvý doklad, ktorý dostávate a odvíjajú sa od neho ďalšie osobné dokumenty. Nie je dôvod ukazovať ho internetu.
  • Fotografie, na ktoré nemáte povolenie. Týka sa to napríklad fotiek, na ktoré má niekto autorské práva a nepovoľuje ich šírenie bez uvedenia mena autora.
  • Palubný lístok na lietadlo. Na prihlásenie na let často stačí meno a číslo letu, ktoré je na lístku uvedené. Rovnako nezverejňujte zábery vstupeniek na podujatia či koncerty s čiarovým alebo iným kódom.
  • Kľúče. Pri fotografovaní kľúčov od auta sa vždy uistite, že je zakrytá ich spodná časť. V dnešných časoch totiž nie je ťažké vytvoriť 3D model kľúča z fotografie záhybov a tieňov.
  • Nadmerne veľa fotiek vášho dieťaťa. Nielenže tak môžete ohrozovať bezpečnosť vášho potomka, ale je tiež pravdepodobné, že otravujete svojich priateľov.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu