SME

Počítať žraločie letokruhy je nepresné. Žijú dlhšie, než sme si mysleli

Vek žraloka sleďového podcenili v priemere o 22 rokov.

Žralok biely nebol reálny, ale simulovaný.Žralok biely nebol reálny, ale simulovaný. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Ľudia sa pri odhadovaní veku žralokov a rají často mýlili o celé desaťročia. Vek morských živočích niekedy odhadli aj na polovicu skutočného.

Ukázal to nový výskum Alastaira Harryho z austrálskej Univerzity Jamesa Cooka. Poznať presný vek rýb je kľúčové, lebo to ekológom a rybárom pomáha spravovať ich populácie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podcenenie veku určitého druhu môže totiž viesť k prehnaným odhadom zásob v rybej populácii, čo sa môže podpísať pod vážny dopad na ekológiu.

Prečítajte si tiež: Chobotnice si vybudovali vlastné mesto a správaním prekvapili vedcov Čítajte 

"O spôsoboch určovania veku žralokov sa vynorili pochybnosti, keď sa zistilo, že žraloky piesočné môžu dosiahnuť vek vyše 40 rokov, čo je dvojnásobok veku, ktorý sme odhadovali, a že vek žraloka sleďového sme podcenili o 22 rokov," hovorí podľa webu Phys.org Alastair Harry.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď žraloky a raje nie sú bežným cieľom rybárov, často sa stávajú ich vedľajším úlovkom. V prípade lovu sa zlý odhad veku žralokov a rají nemusí prejaviť hneď, no z dlhodobého hľadiska to môže mať vplyv z väčšej perspektívy.

V priemere sa mýlili o 18 rokov

Výskumník sledoval 53 rôznych populácií žralokov a rají, ktoré vedci už podrobili intenzívnemu výskumu v štúdiách. Zistil, že pri takmer tretine pozorovaných populácií vedci podcenili vek živočíchov.

Vek žralokov sa určuje podľa letokruhov na ich chrbtici. Následne sa overí označením zvierat a vstreknutím fluorescenčného markeru, prípadne zmeraním uhlíka, ktorý sa v zvieratách nahromadil z atmosférických testov jadrových zbraní v 50. rokoch minulého storočia.

Prečítajte si tiež: Hrajte mŕtveho a vysajte jed? Mýty, ktoré vám v divočine v skutočnosti nepomôžu Čítajte 

Harry však upozorňuje, že určovanie veku podľa letokruhov v chrbtici po tom, čo žraloky dosiahnu určitý vek alebo veľkosť, stráca na spoľahlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

"V sledovaných prípadoch sa vek podcenil v priemere o 18 rokov, pričom v jednom prípade to bolo až 34 rokov," hovorí doktor a dodáva, že množstvo dôkazov poukazuje, že nejde len o izolované prípady, ale o systematický problém.

Problém by mohol viesť k nesprávnemu zameraniu sa na výskum a chybným opatreniam na spravovanie populácie. Ak je tento problém taký rozšírený, ako zo štúdie vyplýva, môže podľa Alastaira Harryho ovplyvniť aj ďalšie oblasti, ktoré z určovania veku živočíchov vychádzajú.

Vek pomohol určiť kus harpúny

Otázka veku morských živočíchov sa pritom netýka len žralokov. Biológovia majú tiež problém určiť vek veľrýb.

Prečítajte si tiež: Vedci našli najstaršieho žraloka, môže mať až 400 rokov Čítajte 

Pred niekoľkými rokmi napríklad biológovia pri skúmaní veľrýb na Aljaške narazili na kus harpúny, ktorý vylovenej veľrybe grónskej uviazol v jej ramennej kosti.

SkryťVypnúť reklamu

Z analýzy kusu harpúny vedci zistili, že patrila veľrybárom z New Bedford v štáte Massachusetts, ktoré bolo ku koncu 19. storočia hlavným mestom lovu veľrýb. Pri love sa používali vybuchujúce kopije.

Veľrybu pritom kopijou zasiahli pravdepodobne medzi rokmi 1885 až 1895. Mohla teda mať viac ako 115 rokov v čase, keď ju ulovili.

DOI: 10.1111/faf.12243

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu