BRATISLAVA. V stredu doobeda sa dozvieme tretieho laureáta na Nobelovu cenu v roku 2017. Oznámia držiteľa ocenenia za vedecký prínos v oblasti chémie.
V pondelok získali ocenenie za fyziológiu a medicínu vedci, ktorí skúmali vnútorné biologické hodiny človeka. V utorok zas udelili Nobelovu cenu za fyziku vedcom, ktorí prvýkrát potvrdili priamu existenciu gravitačných vĺn.
Nobelove ceny 2017 - časy oznámenia
- Fyziológia alebo medicína: oznámili ju 2. októbra,
- Fyzika: oznámili ju 3. októbra,
- Chémia: 4. októbra, najskôr od 11:45,
- Mier: 6. októbra, najskôr od 11:45,
- Cena Sveriges Riksbank za ekonómiu: 9. októbra, najskôr od 11:45,
- Literatúra: Dátum bude oznámený neskôr.
Aj tento rok pripravila analytická firma Clarivate Analytics predpovede, ktoré vznikajú na základe počtov citácií vedeckých prác z citačných údajov stránky Web of Science.
Minulý rok sa analytici v predpovedi trafili štyrikrát - uhádli aj držiteľa Nobelovej ceny za chémiu, ktorým sa stal J. Fraser Stoddart za dizajn a syntézu molekulárnych strojov.
Ocenenie získal spolu s kolegami Bernardom Feringom a Jeanom-Pierrom Sauvageom.
Tento rok je favoritov na cenu za chémiu podľa analytikov sedem.
Nahradenie vodíka
Prvými favoritmi na tohtoročnú Nobelovu cenu za chémiu sú americkí chemici John Bercaw a Robert Bergman a ruský výskumník Georgij Šulpin za dôležité príspevky vo funkcionalizácii uhlíkovo-vodíkovej väzby. Tento typ reakcie dokáže nahradiť väzbu uhlík-vodík za uhlík-uhlík.
V súčasnosti je táto oblasť výskumu veľmi aktívna a očakáva sa, že prinesie nové metódy chemickej syntézy. Zatiaľ žiadnu zo známych metód nepoužili komerčne.
S ohľadom na životné prostredie

Chemik Jens Nørskov by mohol získať ocenenie za prácu na heterogénnej katalýze pevných povrchov - táto operácia je jedna zo základných, na ktorých princípe funguje dnešný chemický priemysel.
Základom heterogénnej katalýzy je, že katalyzátor - látka, ktorá ovplyvňuje rýchlosť reakcie - je v inom skupenstve ako reaktant.
Nørskov vyvíjal najmä udržateľné a energeticky účinné katalyzátory, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu.
Za heterogénnu katalýzu už v minulosti získali Nobelove ceny vedci Fritz Haber (1918), Carl Bosch (1931), Irving Langmuir (1932) a Gerhard Ertl (2007).
Vysoko účinné solárne články
Za objav a využitie minerálnych perovskitov - kosoštvorcových minerálov - by mohli získať Nobelovu cenu za chémiu traja vedci - Cutomu Mijasaka z Japonska, Pchark Nam-gju z Južnej Kórei a Henry Snaith z Veľkej Británie.
Traja vedci tieto minerály použili na výrobu energie a vytvorili tak vysoko účinné solárne články.
Držiteľa Nobelovej ceny za chémiu za rok 2017 sa dozvieme v stredu 4. októbra o 11:45.