SME
Nedeľa, 5. február, 2023 | Meniny má Agáta

Umelá inteligencia vytvorí zo skice umenie. Učí sa od starých majstrov

Ak sa zladíte s umelou inteligenciou, i vy môžete robiť ilustrácie a umenie.

(Zdroj: cambridgeconsultants.com)

CAMBRIDGE, BRATISLAVA. Volá sa Vincent a je to expertný systém, ktorý vám prepožičia umelecký prejav renesančných maliarov.

Kým vy kreslíte na obrazovke iba čiernobiele obrysové čiary a línie, Vincent pracuje s farbami, ťahmi štetca a kompozíciou tak, aby napodobil štýly svetových majstrov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za novým projektom stojí umelá inteligencia a tím vedcov z Cambridge Consultants. Tí skombinovali viacero technológií s cieľom priniesť obrázky, aké doposiaľ žiadny iný algoritmus nevytvoril. Neurónovú sieť trénovali na tisíckach obrazov a kresieb, aby ich typické prvky dokázali reprodukovať.

SkryťVypnúť reklamu

Celá tvorba podľa magazínu Engadget prebieha interaktívne a algoritmy berú do úvahy i to, akým spôsobom náčrty vznikali. Každá nová čiara má odozvu v novom umeleckom prejave bez toho, aby sa človek musel zaoberať detailmi.

Vang Gogh, Cézanne, Picasso - každý z nich má svoj špecifický maliarsky rukopis, ktorý sa premieta do virtuálnych diel. Algoritmy pochopili, akým spôsobom dosahovali maliari farebné kompozície svojich obrazov, ale aj tom akým spôsobom farby nanášali pre dosiahnutie želaného výsledku.

Hoci sa v minulosti zopár projektov z tohto segmentu vynorilo vo vedeckom svete, tentokrát je všetko trochu iné.

Vedci sa nespoliehajú na jediný spôsob počítačového učenia, ale kombinujú ich viacero dohromady. Výsledkom je, že Vincent nepoužíva matematické modely, aby z čiar urobil plné, obsažné dielo.

SkryťVypnúť reklamu

Interaktívne maľovanie je ako športová hra. Každý, kto s Vincentom maľuje, môže svoje ťahy vrátiť, meniť ich, alebo pridávať ďalšie s tým, že vidí ich vplyv na výsledok.

Nie je to kratochvíľa či zábavka. Nejeden ilustrátor by prijal, aby mohol vytvárať kresby k beletrii rýchlo a jednoducho.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zakladatelia spoločnosti SurgLogs

Slovenský startup digitalizuje americké zdravotníctvo.


4. feb

Špeciálne rozhovorové vydanie podcastu Zoom s Luciou Ciglar.


a 1 ďalší 4. feb
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 4. feb
Ilustračné foto.

V Čile sa už platí za extra člena.


3. feb
SkryťZatvoriť reklamu