ZURICH, BRATISLAVA. Je to technológia, ktorá umožní pohybujúcim sa robotom vidieť ostro v každých svetelných podmienkach. Namiesto toho, aby museli spomaliť, alebo pribrať do výbavy drahé laserové systémy, spoľahnú sa na nový typ snímacieho čipu.
Ten cez objektív nesníma ucelený obraz, ale iba zmenu, ktorá sa udiala od posledného načítania dát. Jeho výstupom je akási kontrastná mapa, ktorá zachytáva hrany objektov vo výhľade. Všetko sa deje v čipe samotnom, bez počítania či porovnávania.
Hoci čipy OptiTrack majú v tejto chvíli rozlíšenie iba 128x128 bodov, uchvátia svojou rýchlosťou. Bez ohľadu na množstvo svetla na scéne, pre digitalizáciu obrazových zmien potrebujú rádovo mikrosekundy. Znamená to, že roboti a drony môžu vyhodnocovať svoj výhľad svižným tempom, priamo počas svojho pohybu.
Technológia je odolná voči prudkým zmenám nasvietenia scény, nemusí sa prispôsobovať jej jasu. Znamená to, že aj v prostredí s intenzívnymi zábleskami a svetelnými ruchmi možno s mimoriadnou presnosťou pohyb vyhodnocovať.
Čipy OptiTrack, ktoré doposiaľ odhaľovali svoj potenciál iba v laboratóriách, sa predviedli podľa magazínu Digital Trends naplno. Akademici nimi vybavili dron, ktorý pracuje s novými navigačnými algoritmami.
Vďaka nízkej spotrebe a mimoriadne rýchlej odozve vývojári očakávajú, že sa ich technológia stane súčasťou pohybujúcich sa strojov. Tam kde sa vývojári spoliehali na tradičné kamery, tam získajú úplne nové možnosti pri autonómnom riadení pohybu. Rýchlosť a tma už nebudú obmedzením.