SME

Sonda začala svoju púť k asteroidu pohľadnicovým pozdravom pre Zem

Sonda k asteroidu príde budúci rok, vzorky by sa na Zem mali vrátiť v roku 2023.

Umelecká vizualizácia sondy OSIRIS-REx a planéty Zem.Umelecká vizualizácia sondy OSIRIS-REx a planéty Zem. (Zdroj: NASA)

BRATISLAVA. Americká kozmická sonda OSIRIS-REx začala svoju niekoľkoročnú misiu úspešným gravitačným manévrom okolo Zeme, pričom sa jej podarilo spraviť krásu fotku planéty.

Úlohou sondy je dostať sa k asteroidu Bennu, preskúmať ho a poslať späť na Zem odobraté vzory z jeho povrchu, aby ich vedci mohli detailnejšie preskúmať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vzorky by mali na Zem prísť v roku 2023.

Využila gravitáciu Zeme

101955 Bennu je asteroid, ktorý sa nachádza blízko k Zemi. Jeho priemer je približne 500 metrov. Pochádza z ranných čias slnečnej sústavy a jeho preskúmanie môže jednak pomôcť vedcom lepšie porozumieť formovaniu planét, ale aj bližšie spoznať asteroidy, ktoré by mohli Zem ohroziť.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Prečo letíme k planétke? Lebo sa bojíme Čítajte 

Sonde sa pred niekoľkými dňami podarilo využiť gravitáciu Zeme, aby upravila svoju obežnú dráhu a mohla sa stretnúť s asteroidom Bennu.

Preletela ponad Antarktídu a vyrazila smerom k Bennu, ku ktorému dorazí budúci rok v auguste. Gravitačný manéver zároveň predstavoval príležitosť otestovať a vykonať kalibráciu nástrojov sondy.

Sonda následne po úspešnom manévri spravila zo vzdialenosti približne 170-tisíc kilometrov sériu záberov, z ktorých výskumníci teraz zložili celkový záber modrej planéty z vesmíru.

Planéta Zem zo vzdialenosti približne 170-tisíc kilometrov. Fotografia vznikla zo série záberov, ktoré spravila sonda OSIRIS-REx. KLIKNITE PRE ZVÄČŠENIE.Planéta Zem zo vzdialenosti približne 170-tisíc kilometrov. Fotografia vznikla zo série záberov, ktoré spravila sonda OSIRIS-REx. KLIKNITE PRE ZVÄČŠENIE. (zdroj: NASA)

Najväčšiu časť fotografie zaberá Tichý oceán, no v ľavej dolnej časti sa vynímajú dôverne známe obrysy Austrálie a vpravo hore sa dá zas vidieť malá časť Kalifornie a juhozápadu Spojených štátov.

Tmavé pásy v hornej časti fotografie vznikli podľa NASA kvôli krátkemu expozičnému času (menej než tri milisekundy), inak by sa veľmi svetlé objekty ako Zem nedali zachytiť.

SkryťVypnúť reklamu

Bude pátrať aj po trójskych asteroidoch

Bez gravitačného manévru by sonda nezískala dodatočnú rýchlosť a nemohla by sa k Bennu dostať.

Prečítajte si tiež: Okolo Zeme preletel obrovský asteroid Čítajte 

Asteroid obehne Slnko za približne 436 dní, pričom jeho vzdialenosť od hviezdy sa mení. Stretnutie so sondou bude preto závisieť na veľmi presných výpočtoch a zručnosti vedcov.

Ak bude misia úspešná, bude to prvá takáto misia, ktorá prinesie na Zem vzorky z asteroidu.

OSIRIS-REx bude zároveň počas svojej cesty pátrať po takzvaných trójskych asteroidoch. Sú to vzácne objekty, ktoré obiehajú Slnko so svojou planétou. Svoje trójske asteroidy majú napríklad Jupiter, Neptún či dokonca aj Mars. Zem má zatiaľ iba jeden známy trójsky asteroid s názvom 2010 TK7.

Vedci však veria, že Zem by mohla mať viac podobných súpútnikov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu