SANTA CLARA, BRATISLAVA. Nakláňajúce sa váhy namiesto striktných jednotiek a núl, výpočty na požiadanie namiesto neúsporného pracovného taktu je nová stratégia čipov, ktorými sa Intel už v budúcom roku chystá zásobiť vývojárov a univerzity.
Za projektom Loihi sa ukrýva technológia neuromorfných čipov, ktorá funguje podobne ako ľudský mozog.

Hoci sa vedci zaoberajú touto architektúrou desaťročia, doposiaľ pre ňu nenašli uplatnenie, v ktorom by sa prejavili všetky jej prednosti.
Intel podľa magazínu The Verge zostavil do jediného puzdra 130-tisíc neurónov, od ktorých očakáva, že pomôžu hlavne pri projektoch, ktoré sa týkajú umelej inteligencie a automatizácie. Práve vedci a akademici majú nájsť uplatnenie v projektoch, ktorými sa zaoberajú.
Čipová technológia môže byť až tisícnásobne úspornejšia v porovnaní s čipmi, ktoré nájdeme v serveroch, počítačoch a mobiloch. Súčasne môže pri špecifických úlohách dosiahnuť až miliónnásobný výkon.
Či sa čipy z laboratórií, škôl a výskumných ústavov dostanú aj do praxe, to sa neodváži odhadnúť nik. Doposiaľ šlo vždy o okrajovú technológiu, ktorá nenašla uplatnenie v sériovo vyrábaných zariadeniach.
Čipy pre umelú inteligenciu však chystajú aj iné firmy - Nvidia, AMD, Google, Movidius, Mobileye, Nervana. Všetci sú presvedčení o tom, že tradičná architektúra má pri novom spôsobe spracovania dát veľké obmedzenia.