SME

Odomykanie mobilov obrazcom nie je bezpečné

Všetci rozmýšľame príliš podobne.

(Zdroj: PIXABAY/CC)

SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Ak dúfate, že zamykanie vzorom ochráni vaše súkromie v mobile, mýlite sa. Štúdia odhalila, že i najjednoduchší PIN kód v sebe ukrýva viac bezpečia, ako jednoduché obrázky, ktoré vznikajú spájaním bodov na obrazovke.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na vine je naša myseľ a spôsob, akým analyzujeme svet okolo seba. Všetci zmýšľame až príliš podobne na to, aby sme sa dokázali pri tvorbe vzorov odlíšiť. Zdokumentovala to štúdia, ktorú uskutočnili vedci z Americkej námornej akadémie univerzity v Maryland, okres Baltimore na vzorke 1173 respondentov.

SkryťVypnúť reklamu

Dobrovoľníci si prezerali videá natočené z rôznych uhlov, aby sa následne pokúsili obrazec zrekonštruovať. Bez ohľadu na to, do akej miery boli detaily vzorov jasné, po dvoch pozretiach až 8 ľudí z 10 odomykací vzor uhádlo. Po prvom pozretí podľa magazínu Gizmodo uspelo až 64 percent respondentov.

V porovnaní so šesťmiestnymi PIN kódmi, úspešnosť odhaľovania neprekročila hranicu 27 percent. Problém je v tom, že všetci rozmýšľame veľmi podobne. Na to však prišli vedci už v roku 2015. Pri svojej štúdii prišli k záverom, ktoré nežiadajú veľa vedeckého bádania.

Väčšina ľudí pri tvorbe vzorov spája iba štvoricu bodov, pričom najčastejšie začínajú v niektorom z rohov. Najpopulárnejší je ľavý horný, obrazce majú často podobu zjednodušených písmen abecedy.

SkryťVypnúť reklamu

Ak nechávate bez dozoru svoj mobil v prostredí, kde aktívne pôsobíte, môžete si byť istí, že ľudia by váš vstupný obrazec uhádli. Oveľa bezpečnejšie je použiť vstupný kód, biometriu, alebo inú z technológií pre rýchle overenie identity.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vytvorenie návyku môže trvať viac ako dva mesiace.

Na automatizovanú činnosť si počkáte.


Pod Yellowstonom zrejme cirkuluje hélium, pri ktorého ťažbe by nevznikali emisie. Našli ďalšie dve podobné miesta.

Hélium nedokážeme vyrobiť. Vzniká pri rádioaktívnom rozpade.


2
Ilustračná fotografia.

Vyblednutie neznamená, že koral odumrel.


a 1 ďalší
Satelity vyniesla do vesmíru raketa Atlas V prevádzkovaná spoločnosťou United Launch Alliance.

Poskytovať budú širokopásmové internetové pripojenie s nízkou latenciou.


TASR 3
SkryťZatvoriť reklamu