SME
Streda, 1. február, 2023 | Meniny má Tatiana

Rozšírená realita je zábavná aj užitočná. Skúste tieto aplikácie pre iPhone a iPad

Nová aktualizácia iOS 11 pre mobilné zariadenia od Apple priniesla aj ARKit. V ponuke sú prvé aplikácie a je s nimi zábava.

Rozšírená realita - ukážka, čo dokáže ARKit od Apple.Rozšírená realita - ukážka, čo dokáže ARKit od Apple. (Zdroj: Apple)

BRATISLAVA. Keď Apple v júni predstavil svoje novinky na konferencii WWDC, bola medzi nimi aj softvérová platforma ARKit.

Pomocou nej môžu vývojári aplikácií pre iPhony či iPady jednoducho integrovať do zariadení funkcie rozšírenej reality (Augmented Reality).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Teda reality, v rámci ktorej sa virtuálne objekty zobrazujú na reálnom pozadí.

Tvorcovia aplikácií dostali prístup k ARKitu hneď po júnovej konferencii a mohli tráviť leto vymýšľaním rôznych aplikácií.

Už počas leta sa na sociálnych sieťach objavovali rôzne výsledky pokusov s touto technológiou.

SkryťVypnúť reklamu

Rozšírená realita nie je nová technológia, ale Apple radikálne znížil náročnosť tvorenia aplikácií v nej a celkovo jej používanie v zariadeniach, ktoré vlastnia milióny ľudí.

V utorok 19. júna systém iOS 11 sprístupnili pre všetkých používateľov iPhonov a spolu s ním aj ARKit.

Pozrite si prehľad vybraných aplikácií, ktoré pracujú s rozšírenou realitou.

ARKit aplikácie z kategórie zábavné

Giphy World

Služba Giphy je dávno integrovaná do sociálnych sietí. Nie je prekvapenie, že mali AR aplikáciu pre iPhone medzi prvými. Rôzne gify môžete vkladať do reálneho prostredia a aplikácia vám tiež umožňuje nahrať a zdieľať video.

Holo

Aplikácia naozaj len na zábavu. Môžete pomocou nej vložiť do reality krátke animácie ľudí alebo zvierat, odfotiť alebo nafilmovať ich v nejakom prostredí a uložiť si či poslať priateľom.

SkryťVypnúť reklamu

Paint Space AR

Názov je dostatočne výpovedný - aplikácia umožňuje kresliť v priestore.

ARKit aplikácie z kategórie užitočné

Night Sky

Aplikácia Night Sky je v podstate personálne planetárium. Vo vyššej verzii ponúka prehľad hviezd, planét, satelitov a iných vesmírnych objektov. Stačí nasmerovať kameru iPhonu na nočnú oblohu a začať ju spoznávať. Alebo si môžete vesmír otvoriť vo svojej obývačke, pozrite si fotogalériu.

Housecraft

Zariaďujte si domácnosť ako v 21. storočí. Žiaľ aplikácia Ikea Place nie je zatiaľ prístupná pre Slovensko, tak Housecraft ako náhrada bude musieť stačiť. Odporúčame vyskúšať tlačidlo "Disasters".

AR MeasureKit

Užitočná aplikácia, ak potrebujete niečo odmerať a nemáte po ruke meter.

ARKit aplikácie z kategórie iné

CARROT Weather (4,49 €)

SkryťVypnúť reklamu

Vhodné najmä pre fanatikov do počasia. Okrem príjemného rozhrania ponúka aj AI bota, ktorý používa pomerne zvláštny slovník.

Fitness AR (4,39 €)

Ak beháte po kopcovitom teréne a používate aplikáciu Strava, tak pomocou Fitner AR si ľahko pozriete nielen trasu, ale celý 3D model aj s prevýšeniami. Trasu si môžete približovať a aj nahrať.

Euclidean Lands (4,99 €)

Herný hlavomam s veľmi peknou grafikou.

My Very Hungry Caterpillar AR (3,49 €)

Asi najvhodnejší vstup pre deti do sveta rozšírenej reality. Aplikácia je jasne zameraná na detí a samotný tvorcovia aplikácie v App Store píšu "Vytvorené pre používateľov do 5 rokov".

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu