BRATISLAVA. Ľudia snažili nájsť dôkazy o existencii elixírov života či prameňov večnej mladosti celé storočia. Všetko zbytočne.
Aj keby ľudia objavili recept na večný život, stála by im v ceste evolúcia. Nedopatrením totiž zabezpečila, že ľudia jednoducho umierajú na starobu.
V novej štúdii vedci odhalili gény starnutia aj proces, ktorý spúšťa prirodzenú smrť. Keď proces vypli u modelového organizmu na genetické výskumy, staré jedince zrazu omladli. Výskum uverejnili vo vedeckom časopise Genes & Development.
Predĺženie života a omladnutie

"Predstavte si, že sa dostanete na rozcestník svojho života a dostanete liek, ktorý vám prinesie zdravie a pohyblivosť o polovicu mladšieho človeka. A takého človeka potom ešte aj prežijete. Tak nejak to funguje u červa Caenorhabditis elegans," vysvetľuje v tlačovej správe univerzity Johanessa Gutenberga v nemeckom Mohuči jeden z hlavných autorov štúdie Holger Richly.
Proces, ktorý sa vedcom podarilo vypnúť u červov Caenorhabditis elegans sa nazýva autofágia - zabezpečuje riadenú smrť poškodených buniek a udržiava tak v tele rovnováhu.
Vedci proces doteraz považovali za užitočný, aj keď nefungoval úplne správne.
V tele mladých červov autofágia podporuje zdravie aj kondíciu. V neskoršom veku, po rozmnožovaní, však proces prestal fungovať a telo červa začalo starnúť.
Keď autofágiu vedci vypli, podarilo sa im starnutie zvrátiť.