BRATISLAVA. Naši dávni predkovia si nemohli vybrať medzi svetlom a tmou. Pred objavom umelého osvetlenia išli po západe slnka väčšinou spať.
Dnes si zas nemôžete vybrať, či budete celý deň pozerať do obrazovky. Lesklé plochy vyžarujúce modré svetlo sa stali súčasťou pracovného aj osobného života.
Modré svetlo sa nachádza aj v prirodzenom dennom svetle, tvorí však približne iba tretinu spektra. Ak si pomocou telefónu, tabletu a počítača celý deň žiarite modrým svetlom priamo do tváre, škodíte najmä svojmu spánkové rytmu.
Ak nemôžete dispeleje zo svojho života vylúčiť, pred jeho škodlivými účinkami môžete seba a deti aspoň čiastočne ochrániť.
1. Menej času pri obrazovke
Počítač využívate v práci aj doma a počas dňa aj noci si často kontrolujete telefón. Modré svetlo dnes žiari do tvárí veľkému počtu ľudí - napríklad Američania trávia pri obrazovkách takmer deväťdesiat percent dňa.

Obmedziť čas pri obrazovke by ste mali v prvom rade deťom. V prvých 18 mesiacoch života by ste deti nemali zariadeniam s obrazovkou vystavovať vôbec.
Do dvoch rokoch môžete podľa Americkej akadémie pediatrov deťom na mobile či tablete ukazovať obmedzené množstvo kvalitného obsahu.
Do piatich rokov si môžu denne deti pozrieť maximálne hodinu kvalitného obsahu. Staršie deti môžu tráviť čas pri obrazovkách podľa zváženia rodičov.
2. Pred spaním odložte mobil, tablet aj laptop
Modré svetlo nemá iba negatívne účinky. Počas dňa vám pomáha udržať pozornosť, zlepšuje náladu a zvyšuje reakčný čas. Večer a v noci, keď sa chystáte spať, sa pozitívne účinky premenia na negatívne.

Modré svetlo narúša produkciu spánkového hormónu melatonínu a narúša aj cirkadiánny rytmus - telesné hodinky, ktoré riadia procesy v tele. Ak hodinky nefungujú správne, nefunguje správne ani telo.
Zariadenia s obrazovkami by ste mali z rúk odložiť zhruba dve až tri hodiny predtým, než sa chystáte spať. Pred spánkom by ste mali v izbách svietiť tlmenými červenými lampami, ktoré majú opačný efekt ako modré svetlo.
3. Pravidlo 20-20-20
Svetlo z obrazoviek neunavuje oči len svojou farbou, ale aj intenzitou. V neustálej prítomnosti obrazoviek sa u niektorých ľudí vyvinie takzvaný syndróm počítačového videnia.