Autor je psychológ
Môžeme pomocou neobvyklých sexuálnych predstáv určiť sexuálne odchýlky u ľudí? Existuje spojenie medzi tým, čo si ľudia predstavujú a tým, ako sa správajú?
Dve hlavné psychiatrické príručky označujú niektoré sexuálne záujmy ako neobvyklé - napríklad voyeurizmus, exhibicionizmus, fetišizmus, sadizmus a masochizmus. Psychologická štúdia však ukázala, že niektoré z týchto fantázií vôbec nie sú neobvyklé.
Aby vedci zistili, čo vlastne definuje nezvyčajnú sexuálnu fantáziu, uskutočnili online prieskum s 1516 dospelými ľuďmi (799 žien a 717 mužov). Pýtali sa ich na povahu a intenzitu ich sexuálnych fantázií - pretože väčšina štúdií, ktoré skúmali sexuálne fantázie, používala účastníkov z vysokých škôl, v novej štúdii mali dobrovoľníci priemer tridsať rokov.

Výsledky, uverejnené vo vedeckom časopise Journal of Sexual Medicine, spochybňujú definície typickej a netypickej sexuálnej fantázie, ktoré používajú psychiatrické príručky.
Prieskum obsahoval 55 otázok o konkrétnych sexuálnych fantáziách, ktoré ľudia hodnotili na stupnici od nula do sedem. Jedna otázka bola aj otvorená - účastníci v nej mali napísať svoju obľúbenú sexuálnu fantáziu. Prínosom štúdie tohto druhu je použitie objektívnych, štatistických kritérií na definovanie bežných a nezvyčajných fantázií.
Normou je rozmanitosť
Vo svete sexuálnych fantázií je rôznorodosť normálna. Zdá sa, že väčšina fantázií v prieskume nebola u ľudí zriedkavá ani neobvyklá a niektoré boli dokonca typické.
“Samotná prítomnosť fantázie nestačí na opis skutočného sexuálneho záujmu.
„
Z 55 fantázií v prieskume, boli len dve vzácne. Bestiofíliu - predstavy o sexuálnom styku so zvieraťom - a pedofíliu - predstavy o styku s maloletými - hlásilo menej ako 2,4 percenta opýtaných.
Deväť fantázií bolo štatisticky nezvyčajných. Sedem z nich bolo vzácnych hlavne u žien. Zahŕňali močenie na partnera; nosenie oblečenia opačného pohlavia; nútenie k sexu; zneužívanie osoby, ktorá je opitá, spí alebo je v bezvedomí; sex s prostitútkou a sex so ženou, ktorá má veľmi malé prsia.
Zaujímavé je, že aj u mužov sú len tri fantázie menej časté: močenie na partnera, sexuálny styk s dvoma mužmi alebo sex s viac ako tromi ďalšími mužmi.
Ani zďaleka nezvyčajné
Päť fantázií je podľa štatistiky typických, uviedlo ich približne 84 percent účastníkov štúdie. Tieto fantázie zahŕňali pociťovanie romantických emócií; fantázie, v ktorých je dôležitá atmosféra a miesto; a fantázie zahrňujúce romantické miesto. Obe pohlavia mali podobné fantázie, ktoré sa odohrávali na romantických miestach.
Pre mužov navyše typické fantázie obsahovali prijímanie orálneho sexu a sexuálny styk s dvoma ženami.
V druhom rade boli bežné aj témy podriadenosti a dominancie, tak u mužov, ako aj u žien. Tieto fantázie hlásilo 30 až 60 percent opýtaných. Žiadna pritom nevyčnievala u jedného z pohlaví, takže muži hlásili submisívne fantázie v porovnateľnom pomere so ženami. Vyvracia to presvedčenie, že muži nevyhnutne snívajú o dominancii.
Mnohí ľudia so submisívnymi fantáziami uvádzali aj dominantné fantázie.
Niektoré takzvané parafilické alebo atypické sexuálne fantázie, ktoré zahŕňajú súhlas oboch dospelých partnerov mali pozoruhodné výsledky - najmä fetišizmus, sadizmus a masochizmus. Nie sú ani zďaleka nezvyčajné.
Znamená to, že psychiatrické príručky by mali prestať označovať fantázie a záujmy, ktoré zahŕňajú súhlasné a beztrestné správanie, ako poruchy.
Fantázia nie je správanie
Kľúčovým bodom je, že fantázie by sme nemali zamieňať s túžbou alebo správaním. Napríklad, zatiaľ čo mnohé ženy uviedli fantázie o dominancii, približne polovica z nich uviedla, že by ju nikdy nechceli zažiť v skutočnom živote.

Samotná prítomnosť fantázie, aj keď je intenzívna a opakovaná, totiž nestačí na opis skutočného sexuálneho záujmu. Fantázie preto nie sú dobrým ukazovateľom záujmu.
Mali by sme sa menej obávať sexuálnych fantázií, ktoré zahŕňajú dospelých, súhlas a beztrestné správanie a zamerať sa viac na účinok fantázie, bez ohľadu na jej obsah.
Tvrdenia o tom, čo je bežné a normálne pre sexuálne fantázie, by sa mali opierať skôr o údaje a menej o úsudok.
Prekvapivo však doposiaľ ani jeden z hlavných diagnostických manuálov neuvádza žiadne štúdie alebo výskumy na podporu svojej definície neobvyklej sexuálnej fantázie.
Tento článok pôvodne vyšiel na webe The Conversation, originál si môžete prečítať kliknutím na tento odkaz.
Autor: Christian Joyal