SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky
DETSKÁ RUBRIKA

Čo trápi raka bahenného? Kolonizátori zo Severnej Ameriky

V našich vodách ho už nájdeme len zriedka, a to výhradne v nížinných oblastiach na juhu Slovenska.

Rak bahenný.Rak bahenný. (Zdroj: FOTOLIA)

Je naším pôvodným rakom?

Jeho domovom sú sladké a chladné vody, pričom vyhľadáva skôr stojaté alebo pomaly tečúce rieky. Poskytujú mu ideálne podmienky, keďže slabý prúd nemôže zo dna odplaviť bahno. Práve v ňom si rak bahenný, čo je zrejmé už podľa jeho názvu, voľká zo všetkého najradšej.

V našich vodách ho už nájdeme len zriedka, a to výhradne v nížinných oblastiach na juhu Slovenska.

Je najrozšírenejším druhom raka v Európe. U nás ale aj vo východnom Rakúsku žijú pôvodné populácie raka bahenného, v Česku tento druh vysádzali koncom devätnásteho storočia.

Skryť Vypnúť reklamu

Mal nahradiť vyhynuté populácie raka riečneho, ktorému sa stal osudným takzvaný račí mor. Dnes je táto choroba rizikom aj pre raka bahenného.

Ohrozujú ho račí kolonizátori?

V čom spočíva problém? Dunaj už istý čas kolonizujú nepôvodné, teda invázne račie druhy – rak pruhovaný a rak signálny. A práve v povodí Dunaja, kde si náš rak bahenný dlho žil pokojným životom, je dnes kvôli nim veľmi ohrozený.

Tieto dva račie druhy pochádzajú zo Severnej Ameriky a samy sú voči račiemu moru imúnne, no prenášajú ho. Európske druhy rakov toľko šťastia (ani imunity) nemajú a rak bahenný nie je výnimkou. Jeho populácie kvôli tejto pliage prenášanej ich vzdialenými príbuznými masovo hynú.

Ako ho spoznáme?

Raky bahenné môžu dorásť až do tridsiatich centimetrov, väčšinou však merajú približne polovicu. Vypasenejší jedinci hmotnosťou prekročia hranicu dvesto gramov.

Skryť Vypnúť reklamu

Od raka riečneho sa ten bahenný líši užšími a rovnými klepetami, ktoré sú zospodu sfarbené dožlta, kým rak riečny ich má oblejšie, širšie a zospodu červené. Ľudia dlho považovali výskyt raka riečneho za akýsi ukazovateľ čistej vody.

Pravdou je, že ani rak bahenný, napriek svojmu menu, nemá rád špinavú vodu. Je len o čosi odolnejší voči znečisteniu ako rak riečny a má menšie nároky na množstvo kyslíku vo vode. Ak by však mal na výber, určite si aj on vyberie čistejšiu vodu.

Čo s rakom v akváriu?

Rak bahenný sa na lov vydáva v noci. Pri hľadaní potravy sa veľmi netrápi, je totiž všežravec, takže je mu jedno, či uloví malú rybku, vodného slimáka, alebo si dá vegetariánsku večeru v podobe vodných rastlín. Vo všetkých z uvedených príkladov bude nanajvýš spokojný.

Skryť Vypnúť reklamu

Vďaka záchranným programom je možné chovať raka bahenného aj doma v akváriu. V takom prípade preň, samozrejme, nemusíte chytať slizkých vodných slimákov. Prikrmovať ho možno rybím mäsom, a to aj v podobe filé, pochutí si na hmyze, uhorkách, šaláte, hrachu, zemiakoch či sparenej žihľave.

Koľko vajíčok nakladie račica?

Rozmnožovať sa začínajú až na jeseň – v októbri alebo v novembri. Dôležitou podmienkou nie je ani tak presné obdobie, ako teplota vody, ktorá by sa mala pohybovať medzi šiestimi až dvanástimi stupňami.

Račica môže zniesť v priemere tristo vajíčok, no ani znášky so štyrmi stovkami zárodkov nie sú ničím výnimočným. Larvy sa začínajú liahnuť na prelome jari a leta, opäť všetko záleží od teploty vody. Krátko po vyliahnutí a prvom zvliekaní sa pridržujú pod ohybom maminho zadočku. Malé raky sa živia planktónom.

Skryť Vypnúť reklamu

A koho sa raky bahenné boja najviac? Cicavcov z čeľade lasicovitých. Aby sme zneli menej odborne a boli konkrétni, rakov strašia najmä vydry a norky, ktoré ich lovia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Detská rubrika o zvieratách

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Daniel Lipšic.

Krajniak a Lipšic sa poznajú dekády.

9 h

Má jeden z kandidátov aj špeciálne zaobchádzanie?

6 h

Neprehliadnite tiež

Digitálna rekonštrukcia Psittacosaura ilustruje, ako zviera využívalo kloaku na signalizáciu počas dvorenia.

Vedci našli zachovanú kloaku.

11 h
Desiatky robotických postavičiek Robi, ktoré si mohli zostrojiť čitatelia japonského časopisu DIY. 34-centimetrov vysoký a jeden kilogram vážiaci robot Robi rozpoznáva vyše 200 japonských fráz, dokáže chodiť, tancovať, behať a hrať futbal.

Roboty sa na ľudí začali podobať.

14 h
Demänovská jaskyňa Slobody

V tomto roku uplynie 100 rokov od objavenia Demänovskej jaskyne slobody.

15 h
Na fotografii je možné vidieť úkaz slnečnej korony na oblohe.

Ide o piatu zverejnenú fotografiu Tomáša Slovinského.

16 h