SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Hľadali sme užitočné doplnky pre študentov

Nový školský rok je ďalším dôvodom na kúpu technologických noviniek. Od diskov až po slúchadlá.

(Zdroj: WD)

Externý disk – WD My Passport SSD

Všetky dáta neustále so sebou. Ak neveríte cloudu alebo sa často presúvate medzi cudzími zariadeniami, je externý disk stále dobrou alternatívou. Navyše už nie ste obmedzovaní rýchlosťou klasických pevných diskov, dostupné sú totiž aj SSD verzie.

WD My Passport SSD je oproti klasickým externým diskom výrazne menší. Má na to aj dôvod, keďže vo vnútri je rýchla flash pamäť. Výrobca disk predáva v troch rôznych kapacitách od 256 gigabajtov až po jeden terabajt. Pre plné využitie potenciálu rýchleho SSD disku budete potrebovať aj adekvátny počítač, či notebook.

SkryťVypnúť reklamu

Staré rozhranie USB 2.0 síce fungovať bude, no len so zlomkovou prenosovou rýchlosťou. Disk natívne podporuje USB 3.1, pri ktorom dokáže dáta posielať rýchlosťou vyše 500 megabajtov za sekundu.

Disk je odolný proti odrazom a uložené dáta chráni s pomocou 256-bitového hardvérového šifrovania AES a softvéru WD Security. V balení nájdete aj USB kábel typu C s redukciu pre použitie so staršími notebookmi.

Firma má v ponuke aj lacnejšiu alternatívu, model My Passport osadený klasickým 2,5-palcovým pevným diskom. Dostupný je v kapacitách od jedného do štyroch terabajtov, pričom za ten najmenší zaplatíte len 65 eur a za najväčší približne 150 eur.

+ vysoká rýchlosť, rozmery
- cena pri SSD verzii
Cena: od 112 eur za 256 GB SSD verziu (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť)

SkryťVypnúť reklamu

Bezdrôtové slúchadlá - Bose QuietComfort 35

Žiadne káble, vynikajúci zvuk, ticho aj v hlučnej miestnosti, no bohužiaľ zároveň aj vysoká cena. Na kvalitné bezdrôtové slúchadlá s aktívnym potlačením okolitého hluku si musíte pripraviť väčší obnos peňazí.

Bose je v tomto segmente overeným výrobcom a jeho slúchadlá QuietComfort 35 sú stále jedny z najlepších cenovo dostupných riešení pre náročnejšieho poslucháča. Samozrejme 350 eur nie je málo, pomer ceny a kvality je však vynikajúci.

Ak by ste hľadali niečo cenovo výrazne dostupnejšie, tak sa pripravte na horší komfort, priemerný zvuk a hlavne absenciu funkcie na potlačenie hluku. Tá je dôležitá hlavne pri používaní na verejnosti, alebo aj počas dlhého zaoceánskeho letu.

QuietComfort 35 sú veľmi pohodlné slúchadlá, ktoré vás nebudú obťažovať ani po hodinách používania. Priemerný je jedine ich dizajn, ktorý by sme čakali skôr pri lacnejších modeloch.

SkryťVypnúť reklamu

Najlacnejšie bezdrôtové slúchadlá od veľkých značiek kúpite za približne 50 eur, na tie kvalitné si pripravte aspoň dve stovky.

+ zvuk, ergonómia, kvalita
- vysoká cena, dizajn
Cena: 369 eur (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť)

Pamäť pre iPhone a iPad - SanDisk iXPAND

Ak ste zabrali už skoro celú pamäť vo svojom iPhone alebo iPade, nemusíte si hneď kupovať nový. Okrem zmazania nepotrebných aplikácií a presunu fotografií do počítača môžete použiť externú pamäť.

Na rozdiel od pamäťovej karty ju neschováte do tela smartfónu, ale pripojíte cez Lightning konektor. Pri bežnom používaní zavadzia, vhodná je preto hlavne na zálohovanie fotografií, súborov, kontaktov, alebo ako zdroj multimediálnych súborov.

Aplikácia vám bude fotografie zálohovať automaticky po pripojení. Výrobca dokonca pripravil vlastnú aplikáciu pre fotoaparát, ktorá záznam ukladá priamo na externý disk.

SkryťVypnúť reklamu

Zo zariadenia môžete priamo prehrávať aj filmy. Vďaka klasickému USB konektoru si ich jednoducho skopírujte z počítača a v aplikácii prehráte bez nutnosti presunutia súborov do smartfónu alebo tabletu.

Základná verzia s kapacitou pamäti 16 gigabajtov stojí 32 eur. Oplatí sa ju kupovať len vo výnimočných prípadoch a len ku starším modelom. iPhone 7 má totiž už v základe 32 gigabajtovú pamäť a SanDisk iXPAND v základnej verzii stráca význam.

Firma má v ponuke celkovo päť verzií s rozdielnou kapacitou – 16, 32, 64, 128 a 256 gigabajtov. Najrozumnejšou voľbou je 128 gigabajtová verzia za necelých 90 eur, na ktorú si môžete zálohovať tisíce fotografií a stovky minút videa.

+ zaujímavý dizajn, veľká kapacita
- nie je to plnohodnotné rozšírenie pamäte
Cena: od 32 eur za 16 GB verziu (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť)

SkryťVypnúť reklamu

Pamäť pre Android – SanDisk Ultra Dual a Dual Drive

SanDisk má v ponuke externé úložisko aj pre smartfóny a tablety so systémom Android, pričom fungujú na rovnakom princípe ako model pre iPhone. Ich konštrukcia je ale odlišná a v ponuke je rovno niekoľko odlišných modelov.

Všetky sú zhodne založené na systéme duálnych konektorov, z ktorých jeden pasuje do počítača/notebooku a druhý do mobilného zariadenia. Základným rozdielom je malý konektor, model Dual Drive má starší typ micro USB, model Ultra Dual je vybavený najnovším USB Type-C.

Môžete si vybrať z piatich kapacít, od 16 gigabajtov až po 256. Základná dvojica veľký význam nemá, z praktického hľadiska je 16 a 32 gigabajtové rozšírenie len dočasným riešením. Za 64 gigabajtovú verziu zaplatíte len 32 eur a za 128 gigabajtov necelých 50 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Maximálna prenosová rýchlosť je 150 megabajtov za sekundu, čo je dostačujúca hodnota aj pri prenášaní väčších objemov dát. SanDisk pripravil pre zariadenia aj aplikáciu pre jednoduché a automatické zálohovanie celého obsahu smartfónu.

+ podporuje moderné štandardy, cena
- základná kapacita je zbytočná
Cena: 32 eur za 64 GB verziu (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť)

Externá batéria – Xiaomi Mi Power Bank

Celodenné prednášky, písanie poznámok, online komunikácia a večer oddych s priateľmi. Batérie bežných smartfónov vám nemusia poskytnúť dostatok energie a ak nemáte po ruke elektrickú zástrčku, pomôže externá batéria.

Funguje ako záložná zásoba elektrickej energie, takže ju pred odchodom z domu musíte mať dostatočne nabitú. V závislosti od svojej kapacity vám môže smartfón alebo iné zariadenie nabiť aj viac krát. Pri kúpe si preto dobre pozrite jej kapacitu.

SkryťVypnúť reklamu

Základný 2000 mAh model nabije batériu bežného smartfónu približne na polovicu. Dnešné smartfóny majú totiž nezriedka batérie s kapacitou vyše 3000 mAh a časť energie z externej batérie sa stratí aj pri samotnom procese nabíjania.

Čínsky výrobca Xiaomi má v ponuke viacero modelov externých batérií, my odporúčame jej silnú verziu s kapacitou 20 000 mAh. Tá totiž dokáže nabiť nielen bežné smartfóny a tablety, ale aj moderný MacBook.

iPhone vám nabije až sedem krát, malý iPad tri krát. Externú batériu si teda nemusíte nabíjať každý deň, ako záložný zdroj energie vám pokojne vystačí aj na niekoľko týždňov. Dostupné sú aj verzie s menšou kapacitou, tie úplne najlacnejšie však nabíjajú veľmi pomaly.

+ dizajn, kapacita, dobrá cena
- lacné modely sú len núdzovým riešením
Cena: 25 eur (pozri aktuálnu cenu a dostupnosť)

SkryťVypnúť reklamu

Pamäťová karta – SanDisk Extreme Pro microSDXC

Nie je karta ako karta. Toto pravidlo platí hlavne v prípade, ak ju plánujete použiť v moderných zariadeniach, ktoré vyžadujú vysokú rýchlosť zápisu a čítania.

Kým pre bežný kompaktný fotoaparát by podobná karta bola vyhodením peňazí, tak s nástupom rýchlych smartfónov a dronov nahrávajúcich video v 4K rozlíšení nároky na rýchlosť stúpajú.

Rýchla microSD karta má preto význam aj ako dátové úložisko pre moderné Android smartfóny, pričom na tie najlepšie môžete plnohodnotne inštalovať aj aplikácie. To je zásadný rozdiel v porovnaní s pomalšími modelmi, ktoré zvládnu len multimédiá, prípadne klasické súbory.

SanDisk má v ponuke dva typy rýchlych kariet, líšia sa označením UHS-I a II. Tá pomalšia začína na cene približne 50 eur za 64 gigabajtovú verziu s rýchlosťou čítania až 100 megabajtov za sekundu (zapisovanie je o 10 percent pomalšie).

SkryťVypnúť reklamu

Rýchlejšia verzia dokáže čítať rýchlosťou až 275 megabajtov za sekundu, je len mierne drahšia. Na 128 gigabajtovú kartu si pripravte približne 110 eur.

+ kapacita, rýchlosť, vhodné aj pre 4K video a aplikácie
- vysoká cena
Cena: od 51 eur za 64 GB verziu

Bluetooth reproduktor – Creative Chrono

Štýlový retro dizajn, vstavaná batéria, Bluetooth a ako bonus funkcia klasického budíka. Vďaka kompaktným rozmerom je jednoduché ho prenášať, napríklad aj na zábavnú párty pri bazéne. Keďže spĺňa štandard IPX5, nevadí mu striekajúca voda.

Na jedno nabitie dokáže fungovať až 8 hodín pri prehrávaní hudby a zobudí vás aj vtedy, ak by ste mali v noci výpadok elektriky. Nabíjanie je však riešené ešte s pomocou starého Micro USB kábla, na nový typ C firma ešte nedorástla.

SkryťVypnúť reklamu

Reproduktor skladby prehrá z troch rôznych zdrojov. Tým hlavným je Bluetooth vo verzii 4.2. ale pokojne môžete využiť aj analógovú klasiku v podobe 3,5mm konektora. Poslednou možnosťou je integrovaná čítačka microSD kariet.

Pre plnohodnotné ovládnutie reproduktoru si budete musieť nainštalovať do svojho smartfónu aplikáciu. S ňou si pohodlne upravíte nastavenia zvuku a rýchlejšie naladíte FM rádio.

Cena nie je vôbec vysoká, Creative Chrono si kúpite za necelých 50 eur. Použiť môžete dokonca aj dva kusy súčasne, kedy vám zahrajú stereo.

+ dizajn, rozmery, funkcie, cena
- výkon vhodný len pre bežnú izbu
Cena: 49 eur

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Google.

Google nie je jedinou americkou firmou, ktorá sa rozhodla podporiť právo žien na potrat.


ČTK 16 h
Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 22 h
Na žraloky modré začali poľovať kosatky.

Žraloky opúšťajú svoj domov.


1. júl

Patrí k tým najlepším, aj keď nie je úplne dokonalý.


1. júl
SkryťZatvoriť reklamu