BRATISLAVA. Uránov mesiac Cressida objavili len v roku 1986. Teraz však zhruba osemdesiatkilometrové teleso prinieslo ďalšie prekvapenie.
Nový výskum naznačuje, že Cressida a ďalšie mesiace veľkej planéty v budúcnosti neprežijú. Sú na kolíznych dráhach, zrazia sa a pravdepodobne vytvoria nové prstence okolo siedmej planéty našej slnečnej sústavy.
„Niektoré z jeho mesiacov pravdepodobne do seba narazia," zdôrazňuje aj pre magazín New Scientist spoluautor výskumu Matthew Hedman.
Začali prstencom
Dnes poznáme 27 mesiacov tejto planéty. Okolo nej sa nachádza aj slabo viditeľný, no predsa jestvujúci systém prstencov.
Práve na tieto prstence sa zamerali výskumníci: presnejšie, na prstenec Eta. Vedci si všimli, že prstenec má veľmi zvláštny tvar. Nepripomína kruh či elipsu, nesie skôr stopy trojuholníka. Dôvodom má byť práve mesiac Cressida, ktorý svojou gravitáciou ovplyvňuje tvar prstenca.
Vďaka zvláštnej podobe prstenca však výskumníci dokázali vyrátať, aká je hmotnosť samotného mesiaca. A z nej zase zistiť vplyv mesiaca a jeho okolia na dráhy blízkych objektov.
Vesmírna kolízia
Výsledky ukázali, že aj keď sú obežné dráhy maličkých vnútorných Uránových mesiacov Cressida a Desdemona dnes vzdialené asi 900 kilometrov, v budúcnosti sa telesá zrazia. Malo by sa tak stať niekedy v priebehu milióna rokov.
Čosi podobné ásledne čaká aj mesiace Cupida Belina, ktoré sa zrazia o čosi neskôr. Dôsledkom budú trosky na orbite Uránu, ktoré pravdepodobne vytvoria nové prstence planéty.