SME
Pondelok, 3. október, 2022 | Meniny má Stela

Vy to nepočujete, hackeri však môžu ovládnuť Siri a Alexu

Mikrofóny sú citlivejšie ako ľudské ucho, technológiám sprístupnia zvuk, ktorý nepočujeme.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: PEXELS)

ŠANGHAJ, BRATISLAVA. Ľudské ucho také zvuky nezachytí. Ak však mobil načúva hlasovým povelom, môže ich splniť bez toho, aby ste si čokoľvek všimli. Čínski akademici zdokumentovali útoky, ktorými môžu hackeri prebrať kontrolu nad našimi zariadeniami.

Vysoké tóny si ľudské ucho nemusí všimnúť a čím je človek starší, citlivosť jeho sluchu slabšia. Kým zdatnejší zachytia frekvencie do 20 kilohertzov, mikrofóny zabudované v mobiloch zosnímajú aj frekvencie na hranici 42 kilohertzov.

Oklamali asistentov

Akademikom sa teraz podarilo upraviť zvukové nahrávky hlasových povelov tak, aby dostali podobu oveľa vyšších tónov.

SkryťVypnúť reklamu

Následne ich zachytili mikrofóny smartfónov a hlasoví asistenti povely spracovali a vyplnili. Bez ohľadu na to, či šlo o služby Siri, Alexa, Samsung S Voice či Google Assistent, všetky platformy reagovali rovnako.

Výskumníci pri svojich experimentoch používali jednoduchý hardvér s cenou niekoľkých eur. Povely sa im podarilo odosielať na vzdialenosť do dvoch metrov.

Na mobiloch otvárali webstránky, vytáčali na nich čísla alebo vypínali bezdrôtové spojenie. Uspeli aj vo vozidle Audi Q3, kde sa im podarilo komunikovať s navigáciou.

Obmedziť načúvanie

Hoci je "ultrazvuková" zraniteľnosť technológií známa roky, vývojári hlasových asistentov dosiaľ neobmedzili frekvenčný rozsah vstupných na hranicu, ktorú používajú ľudia pri svojej reči.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa magazínu Engadget teraz odborníci znovu pripomínajú túto hrozbu a očakávajú, že na riziko zareagujú vývojári aj výrobcovia zariadení.

Nepočuteľné zvuky však niekedy bývajú užitočné. Platforma Chromecast ich používa napríklad na vzájomnú komunikáciu zariadení.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 1. okt

Premiérové vydanie rozšírenej rozhovorovej verzie podcastu Zoom.


a 2 ďalší 1. okt

Bohatý program Noci výskumníkov sa dá sledovať online.


Noc výskumníkov 30. sep

Nové správy zo sveta vedy.


30. sep
SkryťZatvoriť reklamu