BRATISLAVA. Archeológom z Talianska a z Tuniska sa po dlhých rokoch podarilo nájsť potopené ruiny starovekého mesta Neapolis.
Objavili ich neďaleko pobrežia pri tuniskom meste Nábul.
Tím výskumníkov hľadal staroveké mesto už od roku 2010, no podarilo sa mu to až teraz - vďaka priaznivým podmienkam.
Neapolis bol kedysi súčasťou Rímskej ríše a predpokladá sa, že ho zničila vlna cunami. Spôsobilo ju silné zemetrasenie dňa 21. júla 365 nášho letopočtu.
Ulice, monumenty, rybacia omáčka
Vedci odhadujú, že samotné zemetrasenie malo magnitúdo 8. Zároveň sa predpokladá, že rovnaká prírodná katastrofa spôsobila škody vo vtedajšej egyptskej Alexandrii i na gréckom ostrove Kréta.

"Je to obrovský objav," zdôraznil pre britský Independent vedúci tímu archeológov Mounir Fantar.
Ruiny sa rozprestierajú na ploche 20 hektárov. Archeológovia medzi nimi našli pozostatky ulíc a monumentov, ktoré naznačujú na bohatstvo mesta.
Zároveň však našli aj približne sto nádob s kvasenou rybacou omáčkou, ktorá bola v staroveku obľúbeným artiklom v Ríme a v Grécku.
"Objav nám umožní predpokladať, že Neapolis bol významným producentom rybacej omáčky a solených rýb, možno aj najväčším v rímskom svete," dodáva Fantar.
Málo písomných zmienok
Neapolis založili na území dnešného Tuniska v piatom storočí pred naším letopočtom. V gréčtine názov znamená "nové mesto".

Objav ruín má pre archeológov veľký význam, keďže o meste existuje v písomných záznamoch len veľmi málo zmienok.
Príčinou mohla byť skutočnosť, že obyvatelia Neapolisu sa počas tretej púnskej vojny spojilo s Kartágincami, ktorí nakoniec vojnu prehrali.
Zámerné vynechanie z vtedajších záznamov mohla byť forma trestu.