WASHINGTON, BRATISLAVA. Je to plán, ktorý chce priniesť na vesmírnu stanicu ISS kus všestrannej sebestačnosti. Ak treba novú výbavu alebo výstroj z plastu, vyrobiť ju možno z ktoréhokoľvek iného kusu, ktorý už naplnil svoje poslanie. To všetko vďaka novej, recyklačnej 3D tlačiarni.
Kým konštruktéri na Zemi pripravia výkresy a digitálne inštrukcie pre tlačiareň, posádka vesmírnej stanice sa postará o to, aby do vstupného zásobníka vložila dostatok materiálu. Tlačiareň nepotrebné plastové predmety rozpustí, vyrobí z nich vlákno určené pre tlačovú hlavu a následne zaistí výrobu nového kusu podľa presných inštrukcií.
Refabricator je podľa magazínu Newsweek víziou, ktorou sa NASA zaoberá už niekoľko rokov. Až teraz však technológie dospeli do štádia, vďaka ktorým sa novátorská tlačiareň dostane do vybavenia vesmírnej misie. Aby bola recyklácia plastov čo najjednoduchšia, všetko sa bude točiť okolo jediného polyméru - Ultem.
Prednosťou recyklácie plastu prostredníctvom tepla je, že ho možno opakovane používať bez toho, aby sa do neho musel pridávať čerstvý, ešte nerecyklovaný polymér. Pri tradičnej recyklácii sa plasty melú na prach, čím sa poškodzujú. Preto sa k nim pridáva určitý podiel nového, panenského polyméru.
Na vesmírnej stanici sa však Refabricator bude musieť vysporiadať nielen s obmedzenými zdrojmi. Vrstvená tlač v prostredí bez gravitácie je oveľa náročnejšia ako na Zemi, kde materiál prirodzene klesá nadol vplyvom tiaže.