BERLÍN. Predstavte si výkonný smartfón s odolnou konštrukciou a vynikajúcim fotoaparátom, ktorý pohodlne ovládnete jednou rukou. V dobe narastajúcich displejov je snaha Sony chvályhodná, okrem nej sa totiž tomuto segmentu venuje z veľkých značiek len Apple.
Preto okrem iPhone SE na trhu veľa prémiových modelov nenájdete, ten najznámejší už niekoľko rokov robia v Sony. Vynovená verzia s označením Sony Xperia XZ1 Compact nie je dokonalá, svojho zákazníka si však určite nájde.
S rýchlym čipom
Aj keď je novinka jedným z najmenších modelov v portfóliu firmy, má v sebe najvýkonnejší čip súčasnosti – Snapdragon 835. Spolu so štyrmi gigabajtami pamäti a výkonnou grafickou časťou zvládne všetko, vrátane najnáročnejších hier.
Od konkurencie ju odlišuje niekoľko doplnkových funkcií a prémiová výbava napríklad v podobe kvalitného zvuku. Jediným slabým parametrom je rozlíšenie displeja.
Ten pri 4,6 palcoch má len HD rozlíšenie, čo je dnes už podpriemerná hodnota. Pri bežnom používaní vás nebude nijako obmedzovať, keďže jemnosť je dostatočne vysoká a porovnateľná s konkurenčným Apple.
Dizajn sa ani po rokoch výrazne nezmenil, čo môže fanúšikom vadiť. Mať roky podobný smartfón sú zvyknutí možno pri Apple, ale v Sony by mohli aspoň zmenšiť hrúbku. V dnešnej dobe je 9 milimetrov skutočne veľa.
Výrobca sa chváli odolnou konštrukciou, pevným kovovým materiálom a odolnosťou voči prachu a vode. Smartfón by teda mal vydržať o niečo viac, ako očakávame od bežných modelov.

Aj spomalené video
Nový fotoaparát má označenie Motion Eye a podľa slov výrobcu je revolučnou novinkou. Vyjadrenia Sony ohľadom fotoaparátov treba brať s rezervou, ani po dlhých rokoch totiž nedokázali dostať so svojich čipov maximum.
Výrobca použil rovnaký základ ako pri modeli XZ Premium, takže v nastaveniach nájdete aj extrémne spomalené HD video s 960 snímkami za sekundu. V tomto smere je kompaktná verzia Xperie výrazne lepšou voľbou v porovnaní s malým iPhonom.
TIP: Pozrite si prvé dojmy smartfónu Sony Xperia XZ1 Compact v našej službe Recenzie.Sme.sk.
Zaujímavou, avšak zároveň zatiaľ aj zbytočnou funkciou je 3D skenovanie tváre. Výsledok je občas zábavný, občas desivý, no aktuálne nemá žiadne výrazné využitie.
Z technického hľadiska je zaujímavá implementácia tejto funkcie, extrémne náročnej na výpočtový výkon. V spojení s hernou konzolou PlayStation 4 by ste si napríklad mohli v hrách pridávať hráčom v NHL svoju vlastnú tvár.
Škoda, že sa pri hrúbke vyše deviatich milimetrov výrobcovi nepodarilo dovnútra umiestniť batériu s väčšou kapacitou. S 2700 mAh totiž smartfón vydrží len priemerné dva dni. Pritom dvojnásobok tejto hodnoty by mohol byť výrazným predajným lákadlom.
Náklady na cestu a ubytovanie redaktora hradila spoločnosť Samsung