SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Odhalili najväčší spambot, má pod palcom databázu so 711 miliónmi identít

Hackeri zdvojnásobili dosah svojich operácií, analytici odhalili najväčšiu doteraz známu databázu.

(Zdroj: PIXABAY/CC)

PARÍŽ, BRATISLAVA. Bezpečnostní analytici odhalili najväčší spambot všetkých čias. S databázou 711 miliónov používateľských účtov a e-mailov je dvojnásobne väčší, ako najväčšie doterajšie projekty hackerov. Ak by sme spočítali obyvateľov Európy, bolo by ich iba o málo viac.

Databázu účtov odhalil francúzsky bezpečnostný analytik, ktorému sa pri analýze škodlivého kódu podarilo získať prístup k holandskému webovému serveru. Práve na ňom sa nachádzali v repozitári textové súbory s obrovským množstvom dát.

SkryťVypnúť reklamu

Tie spambot s názvom Onliner využíva na to, aby prekonal filtre nevyžiadanej pošty na serveroch. Pre rozosielanie správ využíva zozbierané identity, ktoré pochádzajú z plejády hackerských prienikov uskutočnených v posledných rokoch.

Onliner sa podľa magazínu Zdnet zaoberá rozosielaním škodlivého kódu, ktorý má podobu e-mailovej prílohy. Ak obeť návnadu otvorí a spustí, infikuje svoje zariadenie. Tam kód získava ďalšie digitálne identity a popri nich informácie potrebné pre prístup k bankovým účtom.

Hoci je rozosielanie škodlivého kódu e-mailami stále najúčinnejšou technikou distribúcie, filtre sú čoraz účinnejšie, šikovnejšie a múdrejšie. Nemôžu sa však spoliehať výhradne na blokovanie zdrojových adries a serverov. Hackeri dlhodobo používajú stratégiu, pri ktorej zneužívajú nezabezpečené zdroje.

SkryťVypnúť reklamu

Onliner využíva vďaka databáze pre rozosielanie správ viac ako 80 miliónov e-mailových serverov, pričom ciele možno počítať na stovky miliónov. Každý cieľ je najprv preverený pomocou jednoduchej diagnostiky, ktorá prezradí aký typ škodlivého kódu mu treba zaslať pre úspešný prienik.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Google.

Google nie je jedinou americkou firmou, ktorá sa rozhodla podporiť právo žien na potrat.


ČTK 16 h
Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 23 h
Na žraloky modré začali poľovať kosatky.

Žraloky opúšťajú svoj domov.


1. júl

Patrí k tým najlepším, aj keď nie je úplne dokonalý.


1. júl
SkryťZatvoriť reklamu