SME
Pondelok, 3. október, 2022 | Meniny má Stela

Prírodný zázrak na Slovensku: kamenné čudá, ktoré stvorila príroda

Nevšedné kamenné výtvory sú dielom veľmi dlhej histórie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Text a fotografie: Mária Bizubová / Quark

Slovensko je vzhľadom na pomerne malú rozlohu (necelých 50 000 km2) krajinou s prekvapujúcim množstvom unikátnych prírodných výtvorov.

Vďačí za to pestrej horninovej skladbe, ktorá je výsledkom zložitého geologického a paleogeografického vývoja od najstarších období až po súčasnosť. V období, v ktorom sa formovali tieto nevšedne útvary, sa zásadným spôsobom menila aj klíma.

Raz tu boli trópy či subtrópy, inokedy púšť alebo ľadová krajina. O tom všetkom rozprávajú kamene, či už v podobe minerálov a hornín alebo zaujímavých a často nevšedných kamenných výtvorov.

Čo rozprávajú kamene

Kameň dodáva krajine špecificky ráz a je aj poučnou knihou o histórii Zeme a jej najvrchnejšej časti – zemskej kôre.

Nevšedne kamenne výtvory Slovenska opísané v tomto príspevku sú ovplyvnene geologickou štruktúrou, teda usporiadaním a charakterom hornín.

V geomorfológii sa takéto formy georeliéfu nazývajú pasívne morfoštruktúry (sú to napríklad príkrovova troska, bradlo, štruktúrny skalný hríb či štruktúrna skalná ihla) a na ich vzniku sa podieľa pasívna tektonika.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Formujú sa na geologických štruktúrach, ktoré už stratili svoju mobilitu. Takáto štruktúra už nemá konštruktívnu úlohu v krajine, iba reguluje kvalitu a intenzitu deštrukčnej činnosti rôznych vonkajších geomorfologických procesov.

Voda a zvetrávanie

Tvrdé kamene, ako sú niektoré druhy žul, vápence, kremence, andezity, bazalty či ryolity, lepšie odolávajú zvetrávaniu a vonkajším geomorfologickým procesom.

Aj preto tvoria vyvýšeniny a rieky v nich vytvárajú pomerne úzke doliny. Voda viac rozrušuje povrch kameňov rozpustných vo vode a vďaka puklinám aj priepustných (napr. vápence).

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 1. okt

Premiérové vydanie rozšírenej rozhovorovej verzie podcastu Zoom.


a 2 ďalší 1. okt

Bohatý program Noci výskumníkov sa dá sledovať online.


Noc výskumníkov 30. sep

Nové správy zo sveta vedy.


30. sep
SkryťZatvoriť reklamu