SME

V Kalifornii skúmajú možnosti výroby biopaliva z morských rias

Ázia a Škandinávia riasy pestujú vo veľkom pre potravinársky priemysel už mnohé roky.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: SITA/AP)

WASHINGTON. Vedci v americkom štáte Kalifornia pracujú na tom, aby sa chaluhy mohli stať zdrojom obnoviteľnej energie budúcnosti. Informovala o tom americká verejnoprávna rozhlasová stanica NPR.

Tichý oceán je známy rozsiahlymi lesmi chalúh, ktoré dosahujú dĺžku až deväť metrov a patria k najrýchlejšie rastúcim rastlinám na Zemi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Môžu narásť 0,6 až 0,9 metra za deň," uviedla výskumníčka Diane Kimová. Chaluhové lesy zároveň nepotrebujú na rozdiel od iných plodín pestovaných na výrobu biopalív na poli žiadnu starostlivosť - žiadne polievanie, žiadne hnojivá či ornú pôdu. Vedci ich preto považujú za vynikajúci zdroj obnoviteľnej energie.

SkryťVypnúť reklamu

Výťah pre riasy

Chaluhy sa premieňajú na biopalivo termochemickým skvapalňovaním. Najprv sa z nich vymyje soľ a usušia sa, potom sa pôsobením vysokej teploty a tlaku získava biopalivo.

"Testujeme koncept, ktorý by umožnil pestovanie veľkého množstva chalúh v otvorenom oceáne - takého množstva, ktoré by bolo ekonomicky prijateľné a cenovo konkurencieschopné. A možno jedného dňa poskytne zdroj čistej, udržateľnej energie, ktorá by mohla konkurovať fosílnym palivám," vysvetlila Kimová.

Vedci sa pri ostrove Catalina, ležiacom 40 kilometrov od Los Angeles, snažia vybudovať "výťah pre riasy" - stroj, ktorý by rastliny dvihol vyššie k hladine, kde by získali viac slnečného svetla a potom by ich ponoril do hlbších vôd bohatých na živiny. To by umožnilo pestovanie rias aj ďaleko od pobrežia.

SkryťVypnúť reklamu

Niekoľko menších firiem v Kalifornii už pestuje riasy pre potravinársky priemysel, ide však len o malé množstvá.

Ázia a Škandinávia popredu

Vedec Michael Cooney zdôraznil, že Ázia a škandinávske krajiny sú vo výskume využitia morských rias na produkciu biopaliva oveľa ďalej. Riasy totiž pestujú vo veľkom pre potravinársky priemysel už mnohé roky.

"Majú už infraštruktúru na pestovanie a zbieranie rias, ktorá je pomerne sofistikovaná. Je síce na zber rias ako potravinu či iné produkty, ale ten kapitál tam už je. To je oveľa lepšia štartovacia čiara než akú majú malé spoločnosti v USA, ktoré sa snažia ísť od nuly rovno k palivu pre dopravu," vysvetlil Cooney.

Projekt amerických výskumníkov je v počiatočnej fáze. V septembri chcú dokončiť a spustiť do oceánu spomínaný "výťah pre riasy".

SkryťVypnúť reklamu

Ak to všetko vyjde, jedného dňa by sa mohli stať nekonečné kilometre oceánu poľnohospodárskou pôdou, konštatovala NPR.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


4
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu