Necelých 39 svetelných rokov od Zeme v súhvezdní Vodnára leží astronomická zázračná krajina. Volá sa TRAPPIST-1 podľa teleskopu v Chile, ktorý sa podieľal na jej objave začiatkom roka.
Tvorí ju sedem exoplanét veľkých približne ako Zem, krúžiacich v tesnom roji okolo veľmi slabého červeného trpaslíka.
V novej štúdii dvaja americkí astronómovia upresnili vek tejto čudesnej formácie: namiesto pôvodne predpokladaných 500 miliónov rokov je to v priemere úctyhodných 7,6 miliardy rokov s odchýlkou 2,2 miliardy rokov.
Z nového výskumu teda vyplýva, že sústava siedmich kamenných exoplanét môže byť teoreticky dokonca staršia ako naša Slnečná sústava (9,8 miliardy rokov oproti 4,5 miliardám).
Keďže tri z planét ležia v obývateľnej zóne a zrejme majú aj vodu (čiže mohli by tam vládnuť podmienky vhodné na zrod a vývoj života), dáva to možnosť na zaujímavé úvahy.
Na veku záleží
Keď chceme vedieť viac o tom, či život môže vzniknúť a pretrvať aj na planétach v ďalekom vesmíre, je veľmi dôležité poznať vek hviezdy, okolo ktorej planéty obiehajú.
Mladé hviezdy sa vyznačujú vyššou aktivitou, ktorá pre prípadných kandidátov na život znamená aj vyšší prídel nebezpečnej vysokoenergetickej radiácie. Keď je hviezda mladšia, potom sú mladšie aj planéty v jej blízkosti a ich orbity môžu byť ešte nestabilné.