BRATISLAVA. Brian Wilcox mal pôvodne našu planétu chrániť pred telesami z kozmu. Zamestnanec amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) i Caltechu však pri analýze rizík zistil, že Zem môže zažiť oveľa väčší i bezprostrednejší problém.
Pochádzať nebude z vesmíru, príčina prírodnej katastrofy sa môže ukrývať priamo pod našimi nohami.

Dnes odhadujeme, že ohromný supervulkán vybuchne na Zemi zhruba každých stotisíc rokov. Nasledovali by atmosféra zamorená sopečným popolom a prachom, vulkanická globálna zima i nedostatok potravy. Jedlo by sa totiž mohlo minúť, OSN pred pár rokmi odhadla, že svetové zásoby potravín máme na 74 dní.
„Vtedy som prišiel k záveru, že hrozba výbuchu supervulkánu je jednoznačne vyššia ako hrozba spôsobená nárazom planétky alebo kométy," vysvetľuje Wilcox pre BBC.
Výsledkom je návrh, ako zabrániť explózii supersopky i jej následkom.
Ako zabrániť výbuchu
Vedci z NASA zistili, že najväčším problémom je teplo. Ak to zjednodušíme: ak supervulkán - dnes ich na našej planéte poznáme zhruba dvadsať - dokážeme dostatočne ochladiť, riziko výbuchu zmizne.
Problémom je, ako takúto obrovskú sopku schladiť. Predstavte si totiž, že by ste mali ochladiť celú Yellowstonskú kalderu, indonézsku Tobu či novozélandsky vulkán Taupo. NASA však navrhla plán.