SME
Nedeľa, 5. február, 2023 | Meniny má Agáta

Heslá a odtlačky rýchlo nahradí snímanie tváre

Pozriete sa na kameru a okamžite máte prístup k mobilu, tabletu a počítaču.

(Zdroj: PIXABAY/CC)

SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Heslá a snímanie odtlačkov prstov ustúpia v dohľadnej dobe rozoznávaniu tvárí. Stačí aby ste sa ocitli pred kamerou a zariadenie vás okamžite spozná.

Qualcomm dal novej technológii názov Spectra Imaging Systems. Spolieha sa pritom na snímací kamerový systém, ktorý okrem štandardného obrazu dokáže plasticky nasnímať i hĺbku scény pred sebou. Znamená to, že tvár nie je iba plochým obrázkom, ale priestorovým objektom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Technológia sa stane súčasťou mobilných procesorov Snapdragon, aby si našla cestu nielen do sveta mobilov a tabletov, ale aj ostatných zariadení v domácnosti. Príkladom sú hlasoví asistenti, ktorí vďaka biometrii budú môcť personalizovať služby pre členov domácností, ale aj otvoriť im prístup vždy do ich vlastného súkromia.

SkryťVypnúť reklamu

Analytici sú podľa magazínu Fox Business presvedčení o tom, že nástup bude rýchly a ľudia pohodlie ocenia.

Doterajšie systémy boli určené pre dohľadové kamerové systémy. Tie majú vždy vo výhľade dav ľudí, snímajú ich na väčšiu vzdialenosť a digitalizované tváre porovnávajú s obrovskými databázami dát. Pri nových zariadeniach je to však iné.

Tvár je iba jedna, alebo zopár, vždy sú v tesnej blízkosti kamery a systém nemusí analyzovať komu patrí, ale iba overiť či zodpovedá prístupu. Navyše, technológia nie je náročná na výkon čipov, ani na rýchly prístup k objemným databázam.

Qualcomm nie je jedinou firmou, ktorá o novom prístupe hovorí. V posledných týždňoch rezonujú podobné informácie aj zo strany firmy Apple, ktorá pripravuje novinky pre trh. S biometriou tváre dlhšiu dobu pracuje i Samsung, dokonca je súčasťou mobilného systému Android.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zakladatelia spoločnosti SurgLogs

Slovenský startup digitalizuje americké zdravotníctvo.


4. feb

Špeciálne rozhovorové vydanie podcastu Zoom s Luciou Ciglar.


a 1 ďalší 4. feb
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 4. feb
Ilustračné foto.

V Čile sa už platí za extra člena.


3. feb
SkryťZatvoriť reklamu