BRATISLAVA. Výskumníkom pod vedením vedcov zo Slovenskej akadémie vied sa vo včelej materskej kašičke podarilo odhaliť molekulu, ktorá podporuje účinnejšie hojenie rán.
Materská kašička je potravou pre larvy v úle, no predovšetkým pre včelie kráľovné. Minulý rok jedna štúdia ukázala, že kašička môže byť jednak antiseptická a zároveň aj pomáhať pri hojení rán.

Až doteraz však vedci nevedeli, čo túto vlastnosť spôsobuje. Štúdiu publikovali v magazíne Scientific Reports.
Pri poškodení pokožky sa aktivujú dva typy buniek: fibroblasty, ktoré sú základnou bunkou väziva, a keratinocyty, ktoré sú základnou pokožkovou bunkou.
Fibroblasy aj keratinocyty produkujú molekuly, ktoré podporujú vznik nových buniek. Následne ich využíva pokožka, aby zacelila ranu.
Včelia materská kašička sa však skladá aj z jednej špeciálnej molekuly - peptidu s názvom defensin-1. Táto molekula urýchľuje tvorbu enzýmu MMP-9, ktorý v procese tvorby kože zohráva dôležitú úlohu.
Keď molekulu otestovali na keratinocytoch v Petriho miske, výrazne zvýšila produkciu enzýmu MMP-9. Po tomto teste sa ju rozhodli otestovať na živých organizmoch.

Dvadsiatim potkanom spôsobili na tele štyri rany. Na prvú aplikovali masť z včelej materskej kašičky, na druhú masť z izolovanej molekuly defensin-1, tretiu neutrálnou masťou a štvrtú ranu neošetrili.
Po pätnástich dňoch výskumníci skontrolovali rany. Zistili, že rany, ktoré ošetrili masťami z materskej kašičky a izolovanej molekuly, sa zacelili. Naopak kontrolné rany ešte ostali sčasti otvorené.
Produkty z včelieho medu a materskej kašičky sa už v dávnej minulosti využívali na liečbu širokého spektra zranení. Med sa používal v ľudovej medicíne na dezinfekciu rán a liečenie popálenín. Kašička má tiež protizápalové účinky.
DOI: 10.1038/s41598-017-07494-0