MOSKVA, BRATISLAVA. Ak chcú vedci analyzovať plyny, majú k dispozícii kopu vedeckých prístrojov, ktoré odhalia ich chemické zloženie.
Ruskí výskumníci podľa magazínu Engadget vyvíjajú technológiu, ktorá rieši problematiku novátorským spôsobom - umelou inteligenciou.
Namiesto toho, aby zložité prístroje analyzovali chemické látky, umelá inteligencia pracuje s výstupmi z oveľa jednoduchších senzorov.
Tie majú podobu digitálneho nosa, ktorý cíti vône. Umelá inteligencia zasa plní úlohu pamäte a mozgu, ktorý vône rozoznáva.
Hlavným cieľom tohto projektu je naučiť systém rozlišovať vône najrôznejších druhov, nielen keď sú izolované, ale aj v zmesiach. Systém by mohol v baniach identifikovať škodlivé plyny.
Jedného dňa by mohol takýto systém pomáhať pražiarom káv či baliarňam pri zostavovaní zmesí vonných čajov.
Neurónová sieť dokáže postupným učením zostaviť mimoriadne zložitý rozhodovací strom, aký by vývojári a programátori možno ani nedokázali naprogramovať.
Princíp spočíva v tom, že človek určuje len vstup a výstup, všetky spojnice zodpovedné za rozhodovanie si systém vytvorí sám.
Systém je dynamický a preto dokáže brať do úvahy nielen naučené vône z kalibrovaných senzorov, ale brať do úvahy a drobné variácie, ktoré vzniknú pri ich starnutí.
Môže tak dosiahnuť presnosť, ktorá je podobná ľudskej skúsenosti.