LONDÝN, BRATISLAVA. Odborníci upozorňujú na ďalšie zanedbanie bezpečnosti zariadení. Tentokrát ide o invertory, ktoré sú súčasťou solárnych elektrární. Hoci je ich poslaním monitorovať a riadiť systémy na diaľku, chýba im dôsledné zabezpečenie.
Bezpečnostný analytik Willem Westerhof identifikoval pri svojom prieskume podľa BBC až 17 zraniteľností, prostredníctvom ktorých môžu hackeri na diaľku získať prístup k zariadeniam. Na diaľku tak môžu získať plnú moc nad systémami.
Hoci sa na prvý pohľad zdá, že nejde o nič vážne, pri koordinovaných útokoch môžu vzniknúť problémy. Hackeri by pomocou škodlivého kódu mohli regulovať výstupný výkon a narušiť rovnováhu v distribučných sieťach.
Z minulosti je známych viacero prípadov nestability, ktoré prerástli do lavínových zlyhaní distribučných sietí. Výrobcovia riešení by sa preto mali zamerať na bezpečnosť, aby riziká tohto druhu v plnom rozsahu vylúčili.
Z rozrastajúcim sa internetom vecí sa neprestajne opakuje rovnaká situácia. Chýbajú štandardy, unifikované riešenia a čipové platformy, ktoré by poskytovali bezpečné zázemie pre nové produkty.
Neskúsené firmy si nešikovne vyvíjajú svoje vlastné riešenia, ktoré bezpečnosť úplne prehliadajú - bez ohľadu na to, či ide o set-top boxy, televízory, kamery, múdre termostaty, priemyselné prvky alebo zariadenia pre automatizáciu.